Francouzská zpěvačka Zaz je Edith Piaf moderního věku

Francouzská zpěvačka Zaz

Francouzská zpěvačka Zaz Zdroj: Profimedia.cz

Od šansonu a blues až k popu, a mezitím trošku jazzu. Momentálně nejznámější francouzská zpěvačka Zaz bývá i pro svůj chraplavý hlas přirovnávána k legendární Edith Piaf. V sobotu 29. listopadu představí v Praze nejnovější album Paris, které věnovala starým písničkám o Paříži. Podílel se na něm producent Quincy Jones a také zpěvák Charles Aznavour.

„Když zpívám, jsem šťastná a to chci předat dál,“ říká Zaz, která v ČR dvakrát získala publikum na Colours of Ostrava a teď vystoupí v pražském Foru Karlín a v Brně. Její písně používají například lektoři při výuce francouzštiny.

Vlastním jménem Isabelle Geffroyová, narodila se 1. května 1980 ve francouzském Tours. Chodila na konzervatoř a učila se hrát na housle, klavír a kytaru, a také zpívat. V roce 1994 se s rodinou přestěhovala do Libourne a pokračovala v nedalekém Bordeaux ve studiu zpěvu.

Na pódiu debutovala v roce 2001 s bluesovou kapelou, s varietním orchestrem pak dva roky vystupovala po venkovských zábavách v Pyrenejích na francouzsko-španělském pomezí.

Po vítězství v soutěži talentů natočila Zaz první stejnojmenné album. Vyšlo v roce 2010. Kritikou ceněný debut, jehož je zpěvačka většinovou autorkou, na sebe strhl pozornost a alba se prodalo celosvětově přes dva miliony kusů.

Od té doby má Zaz úspěch. Zpívá, skládá, vystupuje po celém světě. Postupně vyrostla v jednu z největších hvězd současné francouzské hudební scény.

V České republice se prodeje jejího prvního alba vyšplhaly k dvojité platině. A její loňský titul Recto Verso se v Čechách dostal do čela tuzemského žebříčku nejprodávanějších nahrávek.