Fyzici odvolali objev gravitačních vln, důkazu velkého třesku | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Fyzici odvolali objev gravitačních vln, důkazu velkého třesku

Fyzici odvolali objev gravitačních vln, důkazu velkého třesku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmička

msc
ČTK

Vědci, kteří loni vzbudili obrovskou pozornost senzačně znějícím objevem důkazů podporujících teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, svoje závěry odvolali. Američtí astronomové v nové studii přiznali, že udělali chybu, když svá pozorování interpretovali jako objev gravitačních vln. Z omylu je usvědčila nová data.

Informaci přinesl server BBC. O objevu gravitačních vln se mluvilo jako o nalezení „svatého grálu astronomie“ - jejich existenci totiž předpovídal Albert Einstein ve své všeobecné teorii relativity.

Astronomové důkazy o gravitačních vlnách hledali desítky let nejen kvůli potvrzení teorie relativity, která zahájila moderní éru výzkumu původu a vývoje vesmíru, ale i kvůli hypotéze vesmírné inflace z 80. let. Podle ní po velkém třesku před asi 13,8 miliardami let následovala ve zlomku vteřiny prudká expanze vesmíru, provázená vlnami gravitační energie. Od svého vzniku se vesmír podle této hypotézy dále rozpíná a gravitační vlny by to s konečnou platností dokázaly.

Byl to omyl

Právě proto se loni v březnu kolem článku, v němž vědci referovali o svém objevu založeném na datech z radioteleskop BICEP na jižním pólu, strhl takový poprask. Už krátce poté však vyjádřili jisté pochybnosti kolegové autorů a v létě připustil možný omyl i původní vědecký tým.

Teleskop BICEP detekuje mikrovlnné záření kosmického pozadí, které prostupuje celý vesmír a je zřejmě reliktem z období krátce po velkém třesku. Podle teorie inflace by gravitační vlny na tomto záření zanechaly stopy, jakési spirálovité vzory, které američtí vědci identifikovali. Zásadní rozpor ale vznikl kolem toho, zda ony spirálovité vzory nemohou být výsledkem působení kosmického prachu.

Ke zpochybnění původní teorie přispěli odborníci z Evropské vesmírné agentury, kteří tvrzení o gravitačních vlnách zkoumali za pomoci dat z Planckova teleskopu. „Je to zklamání. Je to jako zjistit, že Santa Claus neexistuje. Ale je důležité znát pravdu,“ připustil jeden ze členů amerického týmu, Brian Keating.

L. M. Krauss: Realita je zajímavější než nesmysly, kterým říkáme víra

Autor: msc, ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!