Google a Samsung chystají spojenectví. Budou si vyměňovat patenty | E15.cz

Google a Samsung chystají spojenectví. Budou si vyměňovat patenty

Google a Samsung chystají spojenectví. Budou si vyměňovat patenty
Centrála Googlu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: romanboed via Flickr

ČTK
nos

Google a Samsung stojí spolu se společností Apple v centru soudních sporů o patenty na chytré telefony. Většina těchto sporů se odehrává mezi Applem a výrobci telefonů založených na softwaru Android. Řada sporů končí mimosoudními dohodami o vzájemném licencování patentů.

Americká technologická společnost Google a jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics uzavřely dohodu, podle níž si budou vzájemně poskytovat své patenty. Obě společnosti, které v sérii nynějších globálních sporů o patenty na mobilní telefoty a tablety vystupují více jako spojenci než protivníci, tím snižují rizika právních pří. Podle agentury AP by to mohla být předzvěst dalekosáhlejší spolupráce obou technologických gigantů.

Google v poslední době skupuje mimo jiné výrobce hardwaru. Velké množství patentů firma získala zejména převzetím amerického výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility.

Omezení právních sporů

Dohoda se týká současných patentů obou firem i patentů, které Google a Samsung přihlásí během příštích deseti let. Finanční aspekty smlouvy firmy nezveřejnily.

Dohoda „povede k hlubší spolupráci ve výzkumu a vývoji současných a budoucích projektů“, uvedly firmy. „Spoluprací v takovýchto oblastech můžeme omezit možnosti právních sporů a zaměřit se místo toho na inovace,“ uvedl právník Googlu Allen Lo.

Obě firmy již spolupracují na poli chytrých telefonů a televizorů a dohodou se jim podle analytiků otevírá možnost dalšího rozšíření kooperace. Google poskytuje Samsungu stejně jako většině ostatních výrobců chytrých telefonů softwarovou platformu Android. Samsung je největším světovým výrobcem chytrých telefonů a televizorů i klíčových technologických komponentů, jako jsou paměťové čipy.

Apple a Samsung budou jednat o urovnání patentových sporů
Americká technologická společnost Apple a její jihokorejský konkurent Samsung Electronics se dohodli, že projednají možnost urovnání patentových sporů. Schůzka představitelů obou podniku se uskuteční do 19. února, vyplývá podle agentury AP ze soudních dokumentů.
Samsung a Apple vedou od dubna 2011 řadu sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými telefony a počítačovými tablety. Právní bitvu odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!