Hala čeká na povolení | e15.cz

Hala čeká na povolení

Petra Sasínová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bourání staré víceúčelové haly chybí poslední věc – územní rozhodnutí pro novou halu.

Bude nebo nebude? Lidé z Frýdku-Místku stále nevědí, jestli město postaví novou halu pro zimní sporty a kdy to bude. Sportoviště má stát spolu s obchodním domem na místě současné víceúčelové sportovní haly. Město ji nechá zbourat, čeká jen na všechna povolení.
„Stavební povolení bychom měli mít o prázdninách,“ řekl Sedmičce náměstek primátorky Michal Pobucký. Dodal, že město dostane za halu s pozemky osmdesát milionů. Připustil, že měl obavy, aby
krize plány města nezastavila. „Nakonec se to nestalo,“ dodal Pobucký.

Město nedávno ukázalo, jak by měla vypadat část plánovaného centra, menší sportovní hala Polárka. Obojí projektuje kancelář Osa projekt. „Polárka bude stát kousek od současné haly. Kromě ledové plochy, zázemí pro sportovce i diváky, tam bude střelnice a badmintonové kurty,“ potvrdil architekt
Aleš Vojtasík.
Hala se líbí i primátorce. „Vypadá hezky a jsem přesvědčena, že bude daleko více vyhovovat potřebám města,“ řekla Eva Richtrová. Řadě lidí však stará hala přirostla k srdci a její bourání považují za nesmysl.

K odpůrcům bourání staré haly patří městský patriot, historik Jaromír Polášek. „S bouráním nesouhlasím. Je to smělá stavba a dominanta města,“ řekl Polášek. Tak jako mnoho dalších obyvatel na
stavbě, která trvala deset let, pracoval v takzvaných akcích Z. „Pracoval jsem tam jako student. Nevěřím, že se hala nedá opravit. Spíše někdo někoho podmazal,“ řekl Polášek.
Podobný názor má Radim Mamula, jehož syn hraje za dorost hokej. „Je to nesmysl, ale asi dobře zaplacený. Hala potřebuje opravu, především výměnu sítí, ale nevěřím tomu, že nová hala vyjde levněji. To, že tam není častěji plno, je jen něčí neschopnost,“ řekl Mamula. I řada dalších lidí považuje
halu, která funguje od roku 1985, za chloubu města. Nesouhlas se zničením původní stavby projevují Frýdečané a Místečané také na sociální síti Facebook. Proti demolici se tam postavilo už téměř dva a
půl tisíce z nich. Radnice však ze svých plánů ustupovat nechce. „Starou halu jsme koupili v roce 2004 v dražbě za deset milionů, chtěli jsme ji zachránit. Byl to však danajský dar. Hala byla už zchátralá, a když jsme nechali udělat projekt na rekonstrukci, zjistili jsme, že by stála tři sta padesát milionů. Nová hala vyjde na méně než dvě stě,“ líčil náměstek Pobucký.
Ve špatném stavu jsou například rozvody vody. Také zázemí pro hokejisty je zastaralé. Dalším argumentem je, že jen výjimečně bývá stadion plný. Pro město je zbytečně velký a provoz drahý.
„Stará hala nám sice vyhovuje, ale budeme vděčni, když budeme mít kde hrát, ať ve staré, nebo nové hale. Důležité je, aby tento sport ve městě nezanikl,“ řekl prezident Hokejového klubu Frýdek-Místek Tomáš Snášel. Než se město rozhodlo halu prodat, investovalo šestatřicet milionů do nové technologie chlazení ledu. Podle ředitele společnosti Sportplex, která halu provozuje, to byla nutnost.
„Bez toho by už byla hala dávno zavřená. Nejsou to vyhozené peníze, protože chlazení lze přestěhovat do nové haly,“ uvedl Petr Slunský.
Vedení města slibuje, že hala půjde k zemi až poté, co bude stát nová. „Nechceme hokej ani krasobruslení přpravit ani o jednu sezonu,“ vzkázala sportovcům primátorka. Novou halu a obchodní centrum začne stavět město už příští rok. „Zatím nevíme, jaké obchody tam budou. Chceme, aby tam bylo multikino. Kino Petra Bezruče bychom pak mohli přestavět na kulturní centrum,“ řekla Richtrová.
Obchodní centrum by mělo vypadat podobně jako například ostravské Futurum. Jeho součástí bude parkovací dům.

Autor: Petra Sasínová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video