Hrachová pálku ještě neodložila

Legenda českého stolního tenisu Marie Hrachová je zelenému stolu stále věrná. Letos už ale extraligu za Frýdlant hrát nechce.

I když je Marii Hrachové už šestačtyřicet let, ještě loni hrála extraligu za Frýdlant nad Ostravicí. A proháněla své soupeřky, i o více než dvacet let mladší. „Letos už ale končím. Nechám to mladším, i když to, že končím, říkám už od dvaadevadesátého roku,“ usmívala se Hrachová.
Rodačka z Ostravy má ve Frýdlantě na starosti celý oddíl. Shání peníze na chod klubu, stará se o zázemí klubu. „I to je důvod, proč chci skončit s hraním. Času už moc není, ale nechci si stěžovat. Ve Frýdlantě teď máme dobrý tým trenérů, kteří mi hodně pomáhají,“ chválila Hrachová. Frýdlantský oddíl se v nejbližších dnech bude rozšiřovat. „Chceme mít další základnu v nedalekých Janovicích, takže se chystám, že tam budu trávit v začátcích hodně času a budu tam trénovat i nejmenší děti,“ řekla Hrachová.

Zklamání ze Soulu

V Ostravě nedávno skončilo mistrovství Evropy ve stolním tenise, které se v České republice hrálo po čtyřiadvaceti letech. To si Hrachová nemohla nechat ujít. Vždyť na tom posledním, které se v v roce 1986 konalo v Praze, vybojovala ve dvouhře stříbrnou medaili a ve smíšené čtyřhře s Jindřichem Pánským dokonce evropský titul. „Na pražský turnaj jsem si hned vzpomněla. Vždyť je to sen každého sportovce hrát před vlastním publikem. A když se povede vyhrát medaili, je to něco nepopsatelného. Byla plná hala a všichni fandili. Na letošním mistrovství mě trochu kulisa zklamala. Čekala jsem přece jenom vyšší návštěvy,“ prohlásila Hrachová. Na letošním šampionátu byly české reprezentantky Renáta Štrbíková s Ivetou Vacenovskou blízko úspěchu ve čtyřhře, bohužel neproměnily tři mečboly a skončily čtvrté. „Holky to oplakaly, ale takový je sport. Já sama jsem něco podobného zažila na olympijských hrách v Soulu v roce 1988, kde jsem skončila čtvrtá a přede mnou byly tři Číňanky. Věděla jsem, že na ně mám, ale najednou mi odešla forma. Bylo to největší zklamání kariéry,“ sdělila Hrachová.
Naopak nejvíce si cení zmiňované výhry na šampionátu v Praze s Jindřichem Pánským. Stejnou medaili spolu vybojovali i o rok dříve na mistrovství světa.

Šest let u fotbalu

Kromě stolního tenisu Hrachová přičichla i k fotbalu. „Šest let jsem dělala do ženského frýdeckého fotbalu. Dostala jsem se tam díky své svěřenkyni, která hrávala současně stolní tenis a fotbal. Šla jsem se tam s ní podívat a rovnou zůstala. Dělala jsem tam něco jako vedoucí družstva. V týmu tehdy hrála i Renáta Štrbíková, která byla hodně šikovná. Po šesti letech se ženská kopaná stěhovala do Lískovce, a tak jsem skončila. Dělat dvě věci naplno nešlo donekonečna,“ řekla Hrachová.