Hrajeme si. Abychom vyhráli | E15.cz

Hrajeme si. Abychom vyhráli

Spojuje je chuť porazit všechny ostatní a ovládnout rozsáhlá území. Hráči stolních her.

„Takže si nic nekoupíš?“ ptá se Zdeněk Korous hráče na druhé straně stolu. „Nemám za co. Jsem chudý,“ počítá Jan Hruška své možnosti. „Jendo, vyhodnocujeme. Vezmi si peníze,“ upozorní ho další z hráčů o pár vteřin později.
U stolu nad hracím polem, kartami a figurkami přemýšlejí čtyři mladí lidé a další dva jim hledí přes ramena. Hra Sankt Petersburg je v plném proudu. Car Petr Veliký už jmenoval novou vládu, hráči si za skromné jmění najímají řemeslníky, přijímají úředníky. Vyrůstají budovy, řemeslníci jiné přestavují. Kdo získá nejvíc bodů, vyhrává.
Šestnáctiletý gymnazista Zdeněk Korous se členem herního klubu stal zhruba před půl rokem. Přivedl ho sem zájem o strategické stolní hry. „Chodím sem kvůli zábavě a lidem,“ zamýšlí se student nad důvodem pravidelných docházek do klubu. „Nejraději hraju Osadníky z Katanu,“ dodává.
Herní klub v krajské knihovně je jediným v celých Karlových Varech. „Máme tady kolem padesáti her, většinou je získáváme ze sponzorských darů,“ ukazuje vedoucí klubu Kamila Nováčková do skříně plné barevných krabic. Jejich víka často zdobí obrázky hradů, draků sršících oheň nebo rytířů na koních. Klub sdružuje bezmála čtyřicet členů, kteří se schází každý čtvrtek. Jeden z nově příchozích si ihned po příchodu do knihovny vybírá. Dračí srdce, Carcassonne, Agricola, Shogun, Niagara, Pilíře Země? Nakonec sahá po Době Kamenné a míří ke stolu. „Naší nejnovější hrou je Dominion, která bude i na Festivalu her,“ upozorňuje vedoucí klubu. „Nejdéle ze všech ale trvá Diplomacie, která se hraje celý den. Hráč v ní musí mít diplomatické schopnosti. Uzavírá totiž dohody mezi státy a ve svůj prospěch je pak porušuje, aby vyhrál.
Třináctiletý Jan Hruška hraje stolní hry asi osm hodin týdně. Za nejtěžší považuje prastarou čínskou hru GO. „Má sice lehká pravidla, ale právě kvůli tomu se z ní stává náročná strategická hra. Podle mého je lepší než šachy,“ říká.
Nejvíce ho ale baví právě Dominion. „V sobotu na Festivalu her chci v této hře vyhrát. A v Osadnících z Katanu bych rád skončil do třetího místa,“ přeje si. Nad hracím polem sedí spolu s ním také studenti ostrovské průmyslovky David Bašta a Jana Horová. Devatenáctiletá hráčka je jednou z mála žen v klubu. Členkou je už čtvrtým rokem. „Zpočátku jsem do klubu docházela nepravidelně, ale dnes už hraju každý čtvrtek. Baví mě všechny hry,“ odpovídá. Podle Kamily Nováčkové je největším úspěchem klubu, k jehož vzniku přispěla v roce 2007 Mensa ČR, že se v něm vytvořily dva páry mladých lidí. Při přemýšlení nad strategiemi. „Jinde by se ti lidé zřejmě nesetkali, takhle jsou z nich milenci. A to je lidské,“ dodává Nováčková.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!