Hrozí jim odtah. Přesto stojí na místech pro invalidy | E15.cz

Hrozí jim odtah. Přesto stojí na místech pro invalidy

Parkovací místa pro zdravotně postižené blokují stále častěji běžní řidiči. Sedmička vyzvala k celodenní kontrole městskou policii, následně udělala i svoji prověrku.

Moc aut, málo míst k parkování. Pociťují to třeba klienti budějovické Polikliniky Jih. Auta se značkou invalidy tam mají jen pět míst. Ani na dalších městských parkovištích to nemají zdravotně postižení lehké. Často jim místa obsadí vozy, které tam nemají co dělat.
Magistrát řeší stále více případů, kdy modré kartičky se symbolem vozíčkáře lidé zneužívají. Půjčují si je od známých či příbuzných. Od ledna do října evidoval správní odbor ve městě už čtyřiašedesát přestupků na místech pro invalidy, za celý loňský rok jednačtyřicet.
V úterý 9. listopadu vyráží redaktor se čtyřčlennou hlídkou strážníků na obhlídku města. „Tresty za neoprávněné parkování nebo zneužití karty pro invalidy jsou jasné. Hrozí odtažení vozidla a pokuta až do deseti tisíc korun,“ říká strážník Tomáš Jůza. Policisté se dokonce domnívají, že sociální odbor může za opakované porušení předpisů značku pro invalidy odejmout. To ale úředníci popírají. Potrestali by tím prý ty, kteří pomoc potřebují.
První zastávka: obchodní dům Tesco. To má podobně jako další hypermarkety výhodu, že míst pro auta je dost. Lidé se tam většinou vymlouvají, že značku pro invalidy namalovanou na zemi přehlédli. „Výmluvy mají někdy komické. Při měření radarem nám řidička jedoucí v obci osmdesátkou vysvětlovala, že přehlédla značku, protože telefonovala,“ vzpomíná strážník Vojtěch Prostý.
„Na kartičce musí být vidět číslo,“ ukazuje Prostý na několik aut před Tescem. Jejich řidiči zasunuli povolenku příliš hluboko za přední sklo. Úplně bez modré značky stojí na místě pro invalidy Peugeot 306. Řidiči hrozí odtah.
Majitelka auta Lenka Dominová přichází během čtvrt hodiny. Podle strážníků má štěstí. S omluvou vytahuje cedulku z kabelky. Má ji na invalidní průkazku syna, na kterého čeká. Nedostatky řeší strážníci výjimečně domluvou, podobně jako před dalšími obchodními centry.

O pět míst je boj

Horší situace je před Poliklinikou Jih. O pět míst pro invalidy je mela. Dalších pět aut s invalidní značkou parkuje na placeném místě, paragon z automatu ale za oknem nemají. Také těmto lidem hrozí pokuta za přestupek, policisté jsou ale dnes tolerantní. „Vůbec nevím, kde tady můžeme zastavit,“ vyčítá strážníkům třiašedesátiletý Rudolf Čerňák, kterého vyložil u silnice jeho syn. Muž se opírá o berle.
S matkou, která je na vozíku, přijíždí pravidelně k poliklinice Jan Kurečko. „Nikdy tady nezaparkuju. Jenom matku vyložím a jedu o několik ulic dál. Pak se vrátím pěšky,“ popisuje Kurečko. Strážníci mezitím prověřují řidičku fabie, která parkuje na místě pro invalidy. Průkazku tělesně postiženého nemá. Tu musí ukázat společně s kartičkou za oknem. Tvrdí, že je vydaná na bratra, na kterého čeká. „V takovém případě voláme na operační oddělení, které prověří číslo značky na sociálním odboru magistrátu,“ popisuje Jůza.
Jak ale řeší policie případy, když na magistrátu nikdo není? Nechat odtáhnout auto jen za to, že nemá čitelné číslo na invalidní značce, se tentokrát strážníci neodvážili. Otázek je víc. „Na Máji lidé parkují všude způsobem, že nechají auto odbržděné. Pravidelně je pomáhám odtlačovat sousedovi, který špatně chodí. Aby sám mohl zaparkovat na místě pro invalidy,“ říká Jan Kurečko.
Městští strážníci mají odpověď: Zavolejte linku 156 nebo na sociální odbor, který vydává průkazky postiženým. Podle Martiny Eisenhammerové z magistrátu počet takových telefonátů roste. Ale ne u všech prokážou machinace s průkazkou pro postižené. „Volají, že na místě pro invalidy vylezl z auta mladý a zdravý člověk. Nemoc na něm nemusí být vidět,“ říká úřednice.
Po odjezdu strážníků od polikliniky prochází redaktor už bez nich ještě několik hodin městská parkoviště. Před krajským soudem zaparkovala řidička osobního auta na jednom ze dvou stání pro invalidy. Značku nemá. Po upozornění se omlouvá a odjíždí. Na hlavním náměstí je šest vyhrazených míst. Stojí na nich dvě auta cizinců bez kartičky za sklem. „Pardon,“ poznamená Rakušan a mizí v dodávce. Druhý plac je prázdný. Podobně jako před Poliklinikou Jih a Poliklinikou Sever jsou i na náměstí místa pro invalidy ve všední den jen pro časově omezené parkování. Od jedné do dvou hodin. Papírové parkovací hodiny ale nikdo za oknem nemá. „Stačí, když si řidič napíše čas na papír a vystaví ho,“ radí Jůza.
Na zneužívání míst upozornili redakci čtenáři. Podle jednoho například parkuje u zdravotního střediska na Vltavě před značkou pro invalidy pravidelně auto bez kartičky. V Loucké ulici na sídlišti Máj zase stává už několik let osobní vůz, který má invalidní značku vydanou na místo před panelákem v jiné ulici. Podobné stížnosti slyší i strážníci a sociální odbor magistrátu.
Tomáš Jůza podotýká, že lidé by měli takové problémy hlásit městské policii. Na místo pak vyjedou okamžitě. Někdy odhalí hříšníky kamery na dispečinku. Dokážou zjistit, jestli je za předním oknem kartička a jaké má číslo. Podle ředitele společnosti Acta non verba Vojtěcha Razima zneužívání parkovacích míst pro zdravotně postižené roste ve všech městech, ale policisté a strážníci jsou k tomu laxní. Jeho neziskovka vyvolala kampaň. Na špatně zaparkovaná auta nalepuje plakát s textem: Ten, kdo neoprávněně zneužívá výhod tělesně postižených občanů, ačkoliv je sám zdravý, žije jako parazit na úkor společnosti.

Zneužité parkování pro invalidy:

České Budějovice:

Rok 2010: 64 případů
Rok 2009: 41 případů

Kde nahlásit zneužití:

strážníci: tel. 156
soc. odbor: 386 804 221

Setkáváte se se zneužíváním míst pro invalidy?

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!