Jaderná elektrárna na vodě. Rusové spustili do vod světový unikát | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Jaderná elektrárna na vodě. Rusové spustili světový unikát

Jiří Černý

Rusové vypustli na vodu unikát - první plovoucí jadernou elektrárnu na světě. Ta nese jméno slavného ruského fyzikálního chemika Michaila Vasilijeviče Lomonosova. Elektrárna po spuštění na vodu zamířila do Murmansku, kde doplní palivo. 

Konečným cílem Lomonosova je podle dostupných informací město Pevek, v němž příští rok začne vyrábět elektřinu. Ta bude mj. využívána pro účely těžby ropy a zemního plynu. Dotyčná elektrárna nemá vlastní pohon, takže musí být na místo určení tažena. Náklady jsou však mnohem nižší, než kdyby byla přepravována v kusech po souši.

Jakmile dorazí do Peveku, nahradí elektrárny Bilibino (jaderná) a Chaunskaya (uhelná), které byly postaveny v letech 1974 a 1961.

Vědci vytvořili novou 3D tiskárnu, která dokáže tisknout elektroniku i živé buňky přímo na kůži

Tento projekt podle očekávání vzbudil velké kontroverze. Jeho kritici tvrdí, že umístit jaderný reaktor na loď, jež bude vystavena povětrnostním podmínkám Arktidy, si vysloveně říká o malér. Z tohoto důvodu Akademikovi Lomonosovi začali přezdívat „plovoucí Černobyl“ či „jaderný Titanic“.

Společnost Rosatom, která elektrárnu zkontruovala, samozřejmě prohlašuje, že její výtvor hravě odolá veškerým přírodním katastrofám včetně vln tsunami. Je ovšem otázkou, do jaké míry lze těmto tvrzením věřit.

Pokud by skutečně došlo k havárii, následky pro již tak dost ohrožený arktický ekosystém by byly zničující. Není tedy divu, že Akademik Lomonosov je trnem v oku mnoha různým enviromentálním organizacím.


Další zajímavé články najdete na webu vtm.zive.cz >>>


Autor: Jiří Černý
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!