Jak koupit přes web správnou velikost oblečení? Pomůže robot

Fits.me

Fits.me Zdroj: Fits.me

Chcete si koupit oblečení na internetu, ale nejste si jisti, že vám padne? V Estonsku jedna společnost vymyslela virtuální zkušební kabinky umožňující vyzkoušet si šatstvo přímo na internetu, píše agentura AFP.

Internetový server Fits.me používá virtuální obrázky manekýnů-robotů, kteří se dovedou přesně uzpůsobit rozměrům zákazníka, aby si tak na nich mohl vyzkoušet šaty dokonale padnoucí jeho postavě, ať jde o jakoukoli značku. „Když jsem si před lety chtěl koupit šaty na internetu, musel jsem si napřed zjistit, zda moje velikost odpovídá velikosti S u Timberlandu, velikosti M u Lacosta nebo Levi's nebo XL u Abercrombie and Fitch,“ říká šestatřicetiletý Heikki Haldre, spoluzakladatel Fits.me.

Manekýni-roboti mohou nabýt kolem 100 tisíc různých tělesných proporcí, ale dosud se používá jen 2 tisíce z nich.

Tato technologie, zdokonalená dvěma estonskými univerzitami, umožňuje uživateli internetu udat své míry, aby si mohl být jistý, že mu halenka nebo kalhoty, které si chce koupit, dobře padnou.

„Naše virtuální zkušební kabinky vyřešily hlavní problém při nakupování oblečení po internetu, jímž je nemožnost vyzkoušet si nakupované zboží,“ tvrdí Haldre.

Tady už robot v akci. Jak oblečení vypadá padne pro různé druhy postavy?

E-shopy pracující s Fits.me prý mají vyšší prodeje

Pokud jde o internetový obchod, zákazník je spokojenější a nemusí tak často vracet objednané zboží. Podle Fits.me registrují maloobchodníci, kteří používají tuto novou technologii, zvýšení prodeje a pokles objemu vraceného zboží.

„Zákazníci na tento nový nástroj, který přitahuje nové zájemce o prodej po internetu, reagují velmi dobře,“ prohlašuje Nadine Shararová, která zodpovídá za elektronický obchod u výrobce britských luxusních košil Thomas Pink, používajícího tuto technologii od loňského podzimu.

Fits.me Fits.me | Fits.me Zadejte míry

Fits.me Fits.me | Fits.me A na svou postavu testujte různé velikosti

Fits.me vsadil na rostoucí popularitu nákupů přes web

Fits.me byla vytvořena v Estonsku, bývalé komunistické zemi, která nyní zaujímá přední místo ve světě ve výrobě nejmodernější technologie. Fits.me dnes podle jejího spoluzakladatele tvoří 32 lidí a 14 robotů. Ovšem internetový obchod s módou je na vzestupu, tvrdí Heikki Haldre.

„Zatímco v roce 2000 se v průmyslových zemích prodávalo přes internet jen dvě procenta oděvů, dnes je to deset až 13 procent a v roce 2020 by to mohlo být až 35 procent,“ upřesňuje s odvoláním na zahraniční studie.

Robot pro ženskou postavu

„V letošním roce se přes internet prodává zhruba každý osmý oděv. Zákazníci vracejí každý čtvrtý kus oděvu, zejména proto, že jim nevyhovuje velikost,“ dodává.

Pro maloobchodníky i velké značky to je problém, protože vrácené zboží již nelze prodat za stejnou cenu. Image značky poškozuje také velké procento nespokojených zákazníků.

Podle jedné ze studií Fits.me váhá 74 procent internetových klientů, kteří měli špatnou zkušenost, s dalšími objednávkami přes internet.

Fits.me ocenil i prestižní Vogue

Fits.me, která představila své roboty loni, jmenoval módní magazín Vogue mezi stovkou společností, jež jsou v sektoru nevlivnější.

Čeká nás však ještě hodně práce, soudí Heikki Haldre. „V průměru trvá šest až osm týdnů, než technologii prodáme maloobchodníkovi prodávajícímu přes internet. Musíme tedy ještě tvrdě pracovat, abychom mohli nainstalovat estonské roboty stovkám či tisícovkám prodávajících,“ uvádí.