Jak šel čas s iPhonem. Apple jich prodal přes miliardu, dvě třetiny z nich jsou stále v provozu | E15.cz

Jak šel čas s iPhonem. Apple jich prodal přes miliardu, dvě třetiny z nich jsou stále v provozu

Aneta Ščotková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Telefon iPhone letos slaví deset let od svého uvedení na trh. Za tuto dobu se stal nejprodávanějším produktem společnosti Apple, která je považována za nejziskovější firmu světa. Celkem jich už americká společnost prodala více než miliardu kusů. Připomeňme si ve fotogalerii všechny dosavadní modely. 

Před deseti lety, v červnu 2007, uvedla americká technologická firma Apple na trh svůj první chytrý telefon zvaný iPhone. Dnes prodej těchto telefonů tvoří více než 60 procent příjmů společnosti a firma se může pochlubit více než 1,1 miliardou prodaných kusů. iPhone je tak nejprodávanějším produktem firmy Apple v historii.

Přes 720 milionů, tedy něco kolem dvou třetin, z těchto prodaných přístrojů je přitom podle údajů společnosti Newzoo dodnes v provozu. Hlavním důvodem však nejspíše není jejich dlouhá životnost, ale fakt, že nejvíce telefonů firma prodala v posledních čtyřech letech.

Téměř třetinu ze všech prodaných a dosud funkčních iPhonů vlastní Číňané, modely nejnovější generace iPhone 7 a iPhone 7 Plus pak nejčastěji užívají zákazníci ve Spojených arabských emirátech a v domovské USA.

Podle údajů z dubna letošního roku jsou ale celosvětově nejpoužívanějšimi modely iPhone 6 a iPhone 6S, jež firma uvedla na trh v roce 2014. A na prodejích to bylo znát, hned následující rok 2015 byl ve znamení nejvyšších prodejů iPhonů v historii.

Lidé přitom své smartphony obměňují nejčastěji ve dvouletých cyklech, dá se tedy očekávat, že velká část uživatelů iPhonů přistoupí k obnově svého „mobilního parku“ již letos. Firma přitom letos na podzim chystá uvést do prodeje novou generaci svého nejoblíbenějšího produktu: iPhone 8 (přesný název ještě nebyl upřesněn).

Odborníci však odhadují, že cena této novinky se vyšplhá závratně vysoko a možná přesáhne hranici 30 tisíc korun. V současnosti nejoblíbenější iPhone 6 se přitom ve své 16 GB verzi při svém zrodu prodával v USA za 649 dolarů (cca 14 tisíc korun), v Česku pak ještě o něco dráž - zhruba za 18 tisíc korun.

Video: Co už víme o iPhone 8

Co už víme o iPhone 8

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.