Jídelníček mistra: 25 kilo masa | E15.cz

Jídelníček mistra: 25 kilo masa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednadvacetiletý Lukáš Topinka z Jihlavy se stal juniorským mistrem světa v kulturistice. Přesto zvažuje ukončení kariéry.

Lukáš Topinka z Jihlavy sní měsíčně pětadvacet kilogramů masa. Stejné množství potravy zvládne například šelma rys ostrovid. Jenže Lukáš na rozdíl od rysa nejí jen maso. Denně spotřebuje ještě sedm pytlíků rýže, vejce a zeleninu.

„V noci se budím na tvaroh. Je to šílenství, které trvá od ledna do srpna,“ vysvětluje Lukáš, který před měsícem v Polsku obhájil titul juniorského mistra světa v kulturistice.

Najednou snědl osmnáct čokolád

Jídlo je pro mladého kulturistu základem úspěchu. Nabírání svalové hmoty před náročným tréninkem v posilovně ho ale stojí také hodně psychických sil.

„Když jsem měl jíst devět sáčků rýže denně, tak už mi to lezlo i ušima,“ přiznává Topinka. Svým způsobem se považuje za masochistu, kterého baví překonávat sám sebe. Před soutěží se dívá na letáky obchodních řetězců a tečou mu sliny, když na nich vidí čokoládu. Nemůže se totiž dočkat, až si tuto pochoutku po závodech dopřeje. „To pak dělám nákupy za tisíce korun. Jednou jsem snědl osmnáct balení čokolády najednou. Loni jsem spořádal tři čtvrtě kilovou nutellu na posezení a dostal jsem po ní alergickou reakci.

Otekla mi celá hlava. Skončil jsem na jednotce intenzivní péče,“ vzpomíná na své zážitky s jídlem Lukáš Topinka. Velký kulturistický talent začínal s hokejem, ale kolektivní sport mu příliš nevyhovoval, a proto začal posilovat.

Před závody je v tělocvičně i sedmkrát týdně. Nejhorší část podle něj přichází týden před soutěží. „Aby svaly vynikly, musím z těla stahovat vodu. Když je soutěž v sobotu, tak od úterý do čtvrtka piju denně pět až sedm litrů urologického čaje, který pročišťuje tělo a vylučuje vodu. Od čtvrtka do soboty pak nepiju vůbec,“ popisuje náročnou přípravu na soutěž Topinka.

Kariéra nadějného kulturisty je v ohrožení

Vůle, s jakou Lukáš k životosprávě a tréninku přistupuje, se mu vyplatila. Ve své kategorii do 173 centimetrů se stal 15. listopadu mistrem světa. Kulturistice věnoval veškerý svůj čas i peníze. Musel opakovat i jeden ročník na střední škole. O to víc ho nyní mrzí, že jeho velmi slibně se rozvíjející kariéra je ohrožena.

„Nikdy jsem neměl v úmyslu se kulturistikou živit, ale abych platil za to, že jedu reprezentovat svou vlast na mistrovství světa, to je už hodně divné,“ říká Lukáš Topinka.

Jen startovné v Polsku ho stálo 150 eur. S hrazením nákladů mu pomáhají i sponzoři a před cestou do Polska přispěla pěti tisícovkami i jihlavská radnice

Podle Topinky je Český kulturistický svaz v rozkladu, a kulturisté proto odcházejí do jiných federací. „Nevím, jak to chodí v jiných zemích, ale tady je to rok od roku horší,“ říká smutně Lukáš Topinka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.