Karnevalový rej i jízdy gondol. Opava se proměnila v Benátky | E15.cz

Karnevalový rej i jízdy gondol. Opava se proměnila v Benátky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opava se zasnoubila s Benátkami. Obřad se konal v kostele sv. Václava, svatbu oslavily na Stříbrném jezeře.

Dámy v honosných róbách a vysokých kloboucích, s vějíři i slunečníky, kavalíři v parukách a zdobených kabátech, bubeníci, vlajkonoši, šašek i malí čertíci a berušky se sešli na Ptačím vrchu. Kdo je kdo, věděl málokdo, obličeje lidem v kostýmech zakrývaly masky a škrabošky, skrz které byly vidět jen oči.
Opava zažila velkolepý karnevalový průvod po vzoru Benátčanů, kteří podobné reje pořádají od středověku. V Benátkách při karnevalech mizely sociální rozdíly, díky maskám byli lidé dokonale anonymní a těšili se veselému flirtování i sexuálním dobrodružstvím. Také v Opavě se lidé ukryli za masky tak dokonale, že je často nepoznali ani jejich známí.

Manžel ji nepoznal

„Škrabošku jsem si koupila v papírnictví a trošku jsem ji dozdobila. Šaty mám od známých a doplňky jsem sháněla všude možně. Jsem nadšená. Právě jsem potkala manžela a děti a nepoznali mě,“ popsala třiatřicetiletá Petra Sáblíková, která do průvodu vyrazila s kamarádkou v kostýmech šlechtičen. Škraboška oběma ženám zakrývala jen oči, zbytek obličeje si skryly barvami. Na kostýmech pracovaly dva týdny, zdobily je lesklými papíry, látkami i peřím.
Iluze byla dokonalá. Největší atrakcí průvodu byla elegantní dáma v černém s vějířem i dalšími ozdobami z peří. Se svým kavalírem a černým pudlem jako by vypadli z knihy o Benátkách.
Průvod za zvuku bubnů prošel Ostrožnou přes Horní náměstí po Pekařské do kostela sv. Václava. Kejklíři a tanečnice se starali o zábavu i podívanou. V kostele se Opava s Benátkami zasnoubila.

Po jezeře na gondole

Zatímco se v centru města proháněly masky, ke Stříbrnému jezeru dorazily kamiony, přijel jeřáb a přenesl na hladinu dvě pravé benátské gondoly. Jednu tradičně černou, druhou závodní, zářivě červenou.
„Gondoly jsme museli pojistit, aby se jim nic nestalo. Cena každé z nich se pohybuje okolo půl milionu korun,“ prozradil organizátor festivalu Další břehy, v jehož programu snoubení Opavy s Benátkami bylo, Petr Rotrekl.

Z Itálie už dva dny předtím dorazili členové benátského veslařského klubu Guidecca, kteří po celý víkend na oslavu pátečního zasnoubení obou měst vozili zájemce na gondolách po jezeře.
Neopakovatelnou možnost zkusit plavbu po Benátském způsobu využily stovky zájemců. Vyrazili z improvizovaného přístavu San Marco a absolvovali houpavou okružní jízdu po celém jezeře. Opavany vozily i ženy, členky veslařského týmu. „Nikdy jsem v Benátkách nebyla, tak jsem to zkusila tady,“ řekla Anna Hromadová.
Gondoly se plavily přes den na slunci i večer za svitu lampionů. Vyvrcholením oslav bylo pouštění hořících balonů štěstí vstříc noční obloze.
Užili jste si opavskou podobu Benátek?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video