Kdo zavinil smrt zubra? | E15.cz

Kdo zavinil smrt zubra?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Špatně živené mládě zubra evropského museli veterináři utratit. Tak skončil sen chovatele Václava Svítila z Debrníku o přírodním výběhu pro vzácná a chráněná zvířata.

Přírodní výběh v samém srdci Šumavy, kde mohou turisté obdivovat pár zubra evropského i s mládětem. Taková byla vize Václava Svítila z Debrníku u Železné Rudy, když si loni na jaře půjčil z plzeňské zoologické zahrady nejprve samici zubra a o půl roku později i samce. Další rok a půl ale vzácná zvířata žila zavřená v napůl plechovém příbytku zkolaudovaném jako seník. Bez výběhu, s nedostatečnou podestýlkou a špatným přístupem k potravě.

Zvířecímu páru i s patnáctiměsíčním býčkem se dostalo potřebné péče, teprve když ochránci zvířat z Klatovska sepsali stížnost a upozornili na možné týrání zubrů i Wandu Olech z Varšavské univerzity, která stojí v čele evropské skupiny pro zubra evropského. Ze Šumavy ihned zubři putovali do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově, který s jejich chovem má mnohaleté zkušenosti. Malého býčka tu ale kvůli podvýživě museli utratit. Václav Svítil se hájí, že zvířata měla zajištěný dostatečný výběh, stravu i podestýlku. O jejich zdravotním stavu prý dobře věděl i klatovský veterinář, který byl v Debrníku letos třikrát na kontrole.

„Za všechno mohou v Národním parku Šumava, kde mi rok a půl nechtěli povolit pronájem pozemku,“ tvrdí chovatel. Podle slov Miroslava Böhma ze šumavského národního parku ale Svítil nikdy nepředložil takové důkazy, které by pro pronájem pozemku stačily. „Přišel s tím, že má zubry a potřebuje pozemek. Ale neřekl kde, jak pozemky zabezpečí a k jakým účelům je bude využívat. Vedení parku mu nemohlo vyjít vstříc,“ vysvětluje stanovisko parku Böhm.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.