Když se radlice pustí do sněhu, není vidět na krok | E15.cz

Když se radlice pustí do sněhu, není vidět na krok

Cesty v Polabí zasypal sníh. Redaktor týdeníku Sedmička na vlastní kůži vyzkoušel práci silničářů.

Ráno v šest přijdou do práce a do šesti do večera sedí za volantem. Pak je vystřídají kolegové, aby si druhý den za rozbřesku opět vyměnili role. Silničáři mají v posledních dnech napilno. Přívaly sněhu, které zasypaly Polabí, jim „zařídily“ spousty práce. Zkusil jsem si, jak se při sněhové kalamitě žije mužům za volantem oranžových aut s radlicí a korbou plnou soli.

Se sypačem vyjíždíme na silnice v pondělí dopoledne. „Měl jste tu být v noci, to byste zažil lepší věci. Ale bylo by to nebezpečné, takže bych vás stejně do auta nepustil,“ říká Luboš Nykodem z firmy Silnice Čáslav, která se stará o cesty v okolí Kolína. A posílá mě k jednomu z řidičů, kteří se zrovna vracejí doplnit zásoby soli.

Když usedám do oranžové tatry s obrovskou radlicí, jako naschvál přestane sněžit. „Buď rád, kdyby padal sníh, nic bys neviděl,“ říká mi Stanislav Jandík, bodrý šedesátník, který bude mým průvodcem při takzvaném „okruhu“.

„Každý řidič má svůj, podle toho, kde to nejlíp zná. Když je potřeba, jezdíme i jinde, ale já většinou dělám okolí Peček, Tatce a Velim,“ vysvětluje Jandík.

Autobusy mají přednost

Nejprve musíme nabrat sůl. Za deset minut je hotovo, na korbě jí přistálo šest tun. „Vešlo by se i dvakrát tolik, ale je to zbytečné. Tohle bohatě stačí,“ podotýká řidič šestikolové tatry. A pak už zavyje vzduchem chlazený motor z Kopřivnice. Můžeme vyjet.

Z Kolína nabíráme směr Pečky. Hned za městem sjíždíme z hlavní silnice. „To kvůli autobusům. Musíme se teď starat hlavně o cesty, kudy jezdí,“ tvrdí Jandík. A hle, hned za zatáčkou autobus potkáváme.

Silnice je úzká, díky robustní radlici však můžeme bez obav vybočit hodně doprava, až do hlubokého sněhu. „Naštěstí tady v okolí není žádné místo, kde by se auto nevešlo,“ říká můj průvodce.

Za volantem autobusu sedí žena a při vyhýbání přátelsky zamává. „Jezdí tady asi tři holky. A docela jim to jde,“ šibalsky pomrkává Jandík.

Silnice je zatím v pořádku. Ranní dávka soli zabrala a i těsně před polednem není potřeba shrnovat sníh. „Jen to trochu přisolím,“ brumlá si pod vousy zkušený silničář.

Stěrače nestíhají

Kousek před Pečkami jde poprvé do tuhého. Silnice je sice prohrnutá a posolená, ale asfaltový pruh je příliš úzký. Radlice musí na zem. Představa, že přede mnou bude brousit asfalt téměř čtyřmetrový kus kovu, mi nahání husí kůži.

Očekávám obrovský rachot. „Neboj, radlice nemůže jet po zemi. Máme pod ní kolečka, některá jiná auta zase silnou vrstvu gumy. Takže to shrnuje vždycky tak centimetr nad asfaltem,“ usmívá se Jandík.

V kabině tatrovky si připadáte jako v tanku. Masa sněhu na kraji silnice, v níž by uvízlo každé osobní auto, nedělá pluhu žádné problémy. Sníh odlétává vysoko, z pravého okénka není vidět skoro nic.

I čelní sklo je po chvíli špinavé, trojice stěračů vede s nánosem marastu marný boj. Musíme zastavit a auto zvenku očistit. „To se nedá nic dělat,“ komentuje Jandík svůj denní chleba.

Vesnická schizofrenie

Zatímco mezi vesnicemi už odhrnujeme a solíme téměř pořád, v obcích a městech jen zcela výjimečně.

„Zajímá mě jen to, co je před cedulí a za cedulí. Mezi nimi se o to musí každá obec starat sama. Samozřejmě, když někde vidím, že je potřeba, tak to vezmu. Ale není to moje povinnost,“ říká šofér.

Vyhrnování sněhu v obcích je komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát. „Lidi si odhážou chodník před domem, a když jedu, tak jim to tam zase vrátím. To si pak vyslechnu všechno možné,“ usmívá se Jandík.

Problém je i s rychlostí. „Pokud bych jel normálně, lítal by lidem sníh až na střechu. Jenže když je ho hodně, nemůžu jet pomalu. To by auto neutáhlo,“ podotýká.

Různými oklikami se dostáváme až do Tatců, nejvzdálenějšího bodu okruhu. Na silnici na Milčice leží pět centimetrů sněhu. Shrnujeme a solíme.

Po třech hodinách je čas vrátit se do Kolína pro sůl. Já vystupuji, zatímco Jandík vyráží na cesty znovu. Tak jako každý zasněžený den.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!