Kostičky nebo karty nad zlato. S investicí do Lega nebo Magiců chybu neuděláte | E15.cz

Kostičky nebo karty nad zlato. S investicí do Lega nebo Magiců chybu neuděláte

Petra Jansová

Začalo to nenápadně. První stavebnicové dílky z plastu poslala do světa továrna Lego na konci 40. let minulého století a byly určeny dětem. Postupem času se však z Lega stala sběratelská vášeň a také výhodný investiční artikl. Podobně jako třeba z karetní hry Magic: The Gathering.

Továrna lego v Dánsku vyrobila do konce tisíciletí na 600 miliard kostiček. A na přelomu milénia se kolem populární stavebnice rozvinul široký sekundární trh čítající až desítky tisíc transakcí denně. Lego se dostalo do středu zájmu jako výhodná alternativní investice.

Podle odborné studie z dubna 2018, která vznikla na Higher School of Economics moskevské National Research University, dosahovaly kostičky lega reálného ročního výnosu v průměru osm procent. Tým tehdy analyzoval celkem 2300 sad stavebnic vyrobených mezi lety 1987 a 2015.

Další studie publikovaná v loňském roce pochází z Northumbrijské univerzity v Newcastlu a je obšírnější, ale méně optimistická. Tým sledoval vývoj ceny za posledních 12 měsíců u více než 10 tisíc kousků stavebnic na serveru Brick Picker a dospěl k závěru, že reálný roční výnos je zhruba šest procent. Nejvýnosnější byly podle studie krabice se stavební tematikou, nejaktivněji se v době průzkumu obchodovalo ve Spojených státech. Celková hodnota všech transakcí ve sledovaném období od března 2018 do března 2019 dosáhla 7,5 milionu dolarů.

Z koníčku byznys

K velkým světovým sběratelům lega patří i Miloš Křeček. První stavebnici dostal, když mu bylo pět, a dnes, více než po čtyřiceti letech, vlastní na deset tisíc továrních setů, provozuje v Praze Muzeum Lega a původně dětská stavebnice se stala jeho zaměstnáním. „O mé sběratelské vášni vědí lidé z celého světa. Často se stává, že mi chybějící sety posílají,“ dodává. Novinky kupuje přímo v Legu, starší kusy hledá na internetových burzách. Kromě muzea má i několik specializovaných prodejen a firmu, která stavebnici dováží.

Speciál o alternativních investicích si projděte ZDE

Vytváří i nabídky pro potenciální zájemce o investice do lega. „Dokážu vytipovat takové stavebnice, které se vyplatí koupit, a dám vám téměř 90procentní jistotu, že se vám investice do tří let ztrojnásobí,“ dodává Křeček. Zájemců o podobný investiční balíček je podle něho čím dál víc. Do lega investují starší generace, ale i mladí rodiče, kteří ho pořizují pro své děti.

Kde nakupovat

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!