Král českého freestyle fotbalu žije v Liberci. Říká si Lucaso | E15.cz

Král českého freestyle fotbalu žije v Liberci. Říká si Lucaso

Čerstvý mistr republiky z Liberce umí s míčem neuvěřitelné kousky. Teď se chystá na evropský šampionát.

Není to Lionel Messi ani Cristiano Ronaldo. Fanoušci freestyle fotbalu mají jiného krále. Žije v Liberci, říká si Lucaso a je českým průkopníkem tohoto mladého, ale bouřlivě se rozvíjejícího sportu.
„S freestyle fotbalem jsem začal před třemi roky a byl jsem vlastně prvním hráčem, který ho nějakým způsobem v Čechách propagoval. Natáčel jsem videa se svými triky a po roce a půl založil s pomocí několikanásobného mistra světa ve footbagu Václava Kloudy Českou freestyle fotbalovou asociaci. Dalo by se tak říci, že ti mladí, kteří to dělají teď, jsou mými žáky,“ vysvětlil Lucaso.
Že je nejlepším českým freestyle fotbalistou, dokázal Lucaso také na republikovém šampionátu, který se konal v červenci v Jihlavě. A řádně se u toho zapotil.
Nastupující generace nechtěla prodat svou kůži lacino a výsledkem byly napínavé zápasy, které často končily až v nastaveném čase. Svého učitele ale žáci nakonec porazit nedokázali.
„Mají dobrou fyzičku a strašně rychle se učí. Na druhou stranu jim chybí zkušenosti. A toho jsem dokázal využít. Nesmím ale usnout na vavřínech. Za rok mi už mé současné schopnosti stačit nemusí,“ uvědomuje si Lucaso.
K freestyle fotbalu se Lucaso dostal přes ten klasický. Hrál za Ruprechtice a chvíli byl dokonce slibnou nadějí v mládežnickém týmu Slovanu Liberec. Pak ale objevil záznamy borců provádějících s míčem neuvěřitelné kousky.

Trenérům se to nelíbilo

„Začal jsem si na hřišti s míčem hrát, moc jsem nepřihrával a zajímaly mě jenom parádičky, což se samozřejmě trenérům ve Slovanu vůbec nelíbilo. Vyhodili mě a já se začal freestylu věnovat naplno,“ řekl Lucaso.
V rodícím se sportovním odvětví, ke kterému nepotřeboval nic jiného než míč a svůj vlastní um, našel zalíbení.
„Miluji na tom tu svobodu. Když mám líné kamarády, tak na ně prdím a jdu si kopat na plácek za barák. Nemusím poslouchat trenéra a můj výkon nesrážejí chybná rozhodnutí rozhodčích,“ vyjmenovává Lucaso.
Inspiraci pro své kousky bere nejčastěji na internetu. Například na serveru YouTube, kde se freestyloví hráči často chlubí svým uměním.
„Triky jsou vesměs vymyšlené. Celkem jich je asi dvě stě. Existují ale různé kombinace. Takže prostor pro vymýšlení nových věcí tady pořád je,“ dodal Lucaso.
Skladbu svých vystoupení ale dopředu promyšlenou nemá. Do soubojů vstupuje vždy s čerstvou hlavou.
„Mám připravených jenom pár základních triků. Zbytek je dílem okamžiku. Je v tom hodně improvizace. Souboje jinak probíhají tak, že proti sobě stojí na pódiu dva hráči, kteří mají jeden míč a tři minuty na to, aby předvedli, co v nich je. Míč si střídají po třiceti sekundách a vítězí ten, který podle poroty předvede náročnější triky a vypilovanější styl,“ poznamenal Lucaso.
Už za týden čeká míčového kouzelníka z Liberce další velká akce. A Lucaso v ní bude hrát hned dvojí roli. Tu aktivní i tu pořadatelskou.

Evropská špička

Od 27. do 29. srpna se totiž v Praze na Alšově nábřeží uskuteční pod hlavičkou České freestyle fotbalové asociace vůbec první oficiální mistrovství Evropy v tomto sportu.
„Celé se to bude odehrávat na Vltavě. Budeme tam mít dva pontony s pódiem, na kterém si to rozdají ti nejlepší evropští hráči. Jmenovitě například maďarský free- stylista, který si říká FX, Polák Pavel Skora, Švéd známý pod přezdívkou Palle nebo Tobias a Azun z Norska. To jsou borci, kteří podle mě patří mezi pět nejlepších na světě. Troufám si proto říct, že co neuvidíte v Praze, to neuvidíte v rámci freestyle fotbalu nikde jinde na světě,“ říká Lucaso a přiznal, že v takové konkurenci bude těžké myslet na příčky nejvyšší. „Budu to mít ztížené tím, že se budu starat o organizaci celé akce. Přihlásilo se více jak sto dvacet soutěžících a očekává se, že šampionát navštíví během těch tří dní až patnáct tisíc lidí. Do šestadvacátého místa bych ale chtěl být,“ nastínil Lucaso.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.