Architekt Karel Prager dostane od ČKA ocenění in memoriam | E15.cz

Architekt Karel Prager dostane od ČKA ocenění in memoriam

Budova Federálního shromáždění
Budova Federálního shromáždění
• 

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká komora architektů (ČKA) se rozhodla udělit Poctu ČKA 2011 in memoriam architektovi Karlu Pragerovi (1923-2001). Mezi nejvýraznější osobnosti české architektury druhé poloviny dvacátého století se Prager zařadil především budovou Národního později Federálního shromáždění v Praze, Novou scénou Národního divadla, Ústavem makromolekulární chemie na Petřinách či zastřešením Hlavního nádraží v Praze. Slavnostní ceremoniál proběhne na jaře příštího roku.

„Porota se dohodla, že ocení architekta, který přes nepřízeň historické doby a všechny obtíže a dočasnost zájmů všedního dne po sobě zanechal nejen kvalitní a rozsáhlé, ale i vrcholně inspirativní a myšlenkově provokativní architektonické a urbanistické dílo. Ctíme tímto oceněním jeho heroického ducha a myšlenkovou odvahu, kterou dnešní doba zcela postrádá,“ zdůvodnili své rozhodnutí odborníci.

Pragerovy realizace patří mezi to nejodvážnější a nejzajímavější, co u nás v 60. a 70. letech minulého století vznikalo a zůstávají ojedinělým počinem vysoké kvality i ve světovém kontextu,“ uvádí se dále na webu ČKA.

Budova Národního, později Federálního shromáždění Autor:
Budova Národního, později Federálního shromáždění na Václavském náměstí

Podle svého vyjádření je si ČKA vědoma, že Pragerova tvorba dodnes rozděluje odbornou i laickou veřejnost na nadšené obdivovatele i zaryté odpůrce. Stavby jsou často kritizovány jako symboly normalizace, přestože jejich autor byl pro komunistický režim po dlouhou dobu nežádoucí osobou.

Nová scéna Národního divadla Autor:
Nová scéna Národního divadla

Členové poroty si prý rovněž uvědomují, že součástí vznikající diskuze, směřující k rehabilitaci Karla Pragera, jistě bude i diskuze nad spornými tématy, jakými je např. otázka přiměřenosti jeho realizovaných i nerealizovaných urbanistických zásahů do města nebo otázka klesající úrovně jeho pozdního díla. Nic z toho však neovlivní skutečnost, že Karel Prager je jednou z nejvýznačnějších osobností české architektury 20. století.

Ústav makromolekulární chemie Autor:
Ústav makromolekulární chemie na pražských Petřinách

Poctu České komory architektů získává každoročně již od roku 2000 významná osobnost v oboru, která se svou prací a morálním kreditem výrazně zapsala do moderní historie české architektury. Pětičlenná odborná porota složená z předních českých architektů a teoretiků posuzovala v letošním roce 17 nominovaných osobností a rozhodla se doporučit k udělení Pocty ČKA 2011 právě Karla Pragera.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video