Film Dcera získal cenu na festivalu Sundance | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Český film Dcera režisérky Darji Kaščejevové získal cenu na festivalu Sundance

ČTK

V kategorii krátkometrážních animovaných filmů na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance zvítězil český snímek Dcera režisérky Darji Kaščejevové. Festival, u jehož zrodu stál herec a režisér Robert Redford, je považován za největší přehlídku nezávislé filmové produkce ve Spojených státech.

Film Dcera, který beze slov sleduje vývoj vztahu dcery a otce, získal už loni v září v konkurenci více než 1600 filmů z celého světa studentského Oscara a předtím si jeho tvůrci odvezli mimo jiné dvě ceny z největšího festivalu animovaných filmů na světě v francouzském Annecy. Nyní je nominován i na cenu americké filmové akademie Oscar.

Hlavní cenu si letos v kategorii krátkých filmů odnesl francouzsko-marocký snímek So What If The Goats Die (A co když kozy zemřou) režisérky Sofie Alaouiové, který vypráví o osudech mladého horského pastevce.

Třiatřicetiletá studentka pražské FAMU Kaščejevová použila při tvorbě filmu Dcera metodu ruční kamery používané v hraném filmu. Výroba trvala zhruba rok a půl, autorka sama čtyři měsíce vyráběla kulisy a loutky a čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

Film Dcera se nyní promítá ve Spojených státech na několika festivalech a je i součástí programu Animation Show of Shows, uvedla Kaščejevová. Mezi dalšími akcemi, na něž se režisérka v dohledné době chystá, jsou festival Anima v Bruselu koncem února a březnový Tricky Women ve Vídni. V českých kinech uvede snímek Dcera na jaře společnost Aerofilms v rámci pásma animovaných filmů FAMU.

Sundance je největší festival nezávislých filmů v USA. Významem je přirovnáván k trojici největších festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně. Letos na program vybírali pořadatelé snímky z 15 100 zaslaných přihlášek.

Češi na Sundance upěli už v minulosti. V roce 2016 byl na festivalu uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který získal cenu za režii. V roce 2012 měl na festivalu premiéru v mezinárodní soutěžní sekci film Bohdana Slámy Čtyři slunce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!