Knihou roku je román Tiché roky od Aleny Mornštajnové | e15.cz

Knihou roku je román Tiché roky od Aleny Mornštajnové

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Absolutním vítězem nové čtenářské ankety Kniha roku se stal román Aleny Mornštajnové Tiché roky. Výsledky soutěže, do které se zapojilo 47 892 čtenářů, ve pořadatelé vyhlásili v Praze. Vyhlašovatelem ankety je Nadační fond Čtení tě mění. U příležitosti vyhlášení vítězů ankety byla udělena také Cena za celoživotní dílo spisovatelce Ludmile Vaňkové.

Důvodem vzniku ankety byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich oblíbenost u běžných čtenářů, uvedla za organizátory Helena Frantová. Hlasovalo se v devíti základních a třech speciálních kategoriích, do nichž nakladatelé a vydavatelé nominovali své nejúspěšnější tituly vydané v období mezi loňským a letošním ročníkem veletrhu Svět knihy.

Porota složená z novinářů, literárních odborníků a blogerů poté vybrala v každé z těchto kategorií stovku knih, které obdržely oficiální nominaci, a pak hlasovali čtenáři.

Ve vítězném románu Tiché roky Alena Mornštajnová po úspěšných prózách Slepá mapa, Hotýlek a Hana prezentuje další výpravný příběh rozmáchlý do několika desetiletí turbulentního 20. století. Opět v něm splétá a rozplétá komplikovanou historii jedné rodiny v nemalém propojení s historií českých zemí, avšak tentokrát do velké míry ztišenou na pozadí. Zaměřuje se na vztah mezi otcem a dcerou, jejichž soužití ztěžují hlavně komunikační problémy.

Mornštajnová patří k čtenářsky nejúspěšnějším současným českým autorům. Loni její román Hana zvítězil v osmém ročníku ceny Česká kniha, kdy poprvé v historii obdržel jeden autor cenu odborné poroty i cenu čtenářů. Bestseller letos převedlo na divadelní prkna Národní divadlo Brno.

Nová kniha Mornštajnové ve středu zvítězila v anketě i v kategorii Společenský román. V kategorii Umělecká próza nejvíce hlasů dostal román Haruki Murakamiho Komturova smrt, jako Výjimečný nakladatelský počin čtenáři vybrali titul Neohrožené ženy od Marty Breenové a Jenny Jordahlové. Komiksová kniha popisuje dějiny ženského hnutí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video