Mastodon pokračují v úspěšné renesanci hard rocku | E15.cz

Mastodon pokračují v úspěšné renesanci hard rocku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: supraphon

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je možné donekonečna polemizovat o tom, jak by to dopadlo s celosvětovým úspěchem amerických Mastodon, kdyby si jich na přelomu tisíciletí nepovšimlo několik newyorských intelektuálních plátků pro mainstreamové publikum. Jedno se však kapele upřít nedá.

Spolu s žánrovými kolegy Disturbed nebo Ghost Brigade stojí za masivní renesancí hard rocku (nikoliv metalu, jak se často mylně uvádí). Stylu na konci devadesátých let, ale i dříve, vysmívaného pro archaičnost, zastaralost, neinvenčnost a vyhasnutí energie.

Čerstvé album The Hunter jasně ukazuje, proč tomu tak je. Nahrávka, stejně jako předchozí výtečná deska Crack the Skye, bere dech propracovanou strukturou skladeb a aranžemi, báječnou dramaturgií (Mastodon jsou jednou z mála kapel, u nichž se dá o desce mluvit jako o celku, nikoliv jako o souboru jednotlivých skladeb), osvěžujícím dotykem psychedelie a nápaditými vokálními liniemi.

Dostatek čerstvé krve zajistil nový producent Mike Elizondo, který si ostruhy získal například u Fiony Apple, 50 Centa nebo Alanis Morissette, a bubeník Brann Dailor, jenž poprvé začal mluvit do komponování a zpěvu. Na The Hunter se rovněž objevuje starý známý Scott Kelly z legendárních Neurosis, který si zazpíval v písni Spectrelight. Pokud se v hudbě dá v porovnání s Crack the Skye mluvit o nějakém podstatnějším posunu jen stěží, v textové oblasti Brent Hinds a spol. na čas opustili myšlenku koncepčního alba (skupina doposud složila tři). Stále se ale jedná o nadstandardní a výkladově nejednoznačnou záležitost, která tematicky čerpá z komiksů, astrálních projekcí, fascinace vesmírem a drogových světů.

Sečteno podtrženo: Mastodon ani na pátém albu nedošel dech. Stále dokážou vypotit album, k němuž se posluchači budou vracet i po letech, které posunuje žánr o kousek dál a které umí nabídnout nové laskominy na zdánlivě vyjedeném stolu.

Mastodon: The Hunger

Vydavatel: Roadrunner Records/Warner Music, 2011
Hodnocení: 80 %

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video