Nejdřív propaganda až pak Harry Potter, pravidla pro čínská kina | E15.cz

Nejdřív propaganda až pak Harry Potter, pravidla pro čínská kina

Harry Potter
Harry Potter
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Harry Potter v Číně svádí boj s Mao Ce-tungem. Tak lze s nadsázkou popsat systém nasazování filmů do kin na čínský způsob. Poslední díl potterovské ságy totiž bude uveden do čínských kin až poté, co nový propagandistický snímek Začátek velké obrody o vývoji čínské komunistické strany zhlédne dostatek diváků.

Čínské úřady údajně stanovily, že snímek oslavující letošní 90. výročí založení strany, musí v této zemi s 1,3 miliardy obyvatel vydělat v přepočtu 2,15 miliardy korun.

Zájem ale není tak velký, jak se asi čekalo. Tržby zatím dosáhly jen 793 milionů korun, což je sice víc než v případě většiny státem financovaných filmů, ale ani ne polovina požadované částky.

Úřady proto zdržují uvedení čínskými diváky napjatě očekávaných hollywoodských trháků, jako je Harry Potter a relikvie smrti - 2. část nebo Transformers 3.

Bloggeři svolávají do kin, chtějí uspíšit splnění vládní mety

Čínská internetová komunita proto vyzývá každého Číňana, aby si nenechal komunistický film, v němž se objevuje i slavný hongkongský herec Chow Yun-Fat, známý z oscarového snímku Tygr a drak nebo filmů Anna a král a Válka gangů, ujít.

„Fanoušci musejí přesvědčit své otce, matky, otce, strýce, tety, dědečky, babičky a další, aby šli na Začátek velké obrody. O to dřív budeme mít Pottera v kinech,“ citoval britský list Guardian jednoho z čínských bloggerů.

A který z filmů byste si vybrali Vy?

Začátek velké obrody

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video