Polanského nejnovější film je prý o krutosti za pozlátkem | E15.cz

Polanského nejnovější film je prý o krutosti za pozlátkem

Roman Polanski
Roman Polanski
• 
ZDROJ: CTK/AP/Michael Probst

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krutost ukrývaná pod lesklým nátěrem je podle režiséra Romana Polanského jedním hlavních motivů jeho nejnovějšího filmu Bůh masakru (Carnage). Světoznámý režisér a scenárista to řekl v rozhovoru pro švýcarskou televizi. Podle agentury AFP šlo o první větší interview od jeho zadržení ve Švýcarsku před dvěma lety.

Film s Kate Winsletovou a Jodie Fosterovou v hlavních rolích je adaptací stejnojmenné divadelní hry francouzské autorky Yasminy Rezy. Režisér ho prý napsal v době, kdy byl v domácím vězení ve své chatě ve švýcarském městě Gstaad. „Byly dobré podmínky, donutil jsem se zastavit a dát se do práce,“ řekl. Film se podle něj má pokusit odhalit to, co je „politicky korektní, a ukázat, že pod pozlátkem je mnoho krutosti“. „Všichni jsme takoví, kromě několika výjimek, já mám méně toho pozlátka,“ řekl.

Švýcarské úřady Polanského zatkly v září 2009 na základě mezinárodního zatykače kvůli trestnému činu, jehož se v roce 1977 dopustil v USA. Polanski zde měl pohlavní styk s nezletilou dívkou. Z USA pak před skončením soudního procesu utekl. Švýcarské úřady ho po zadržení vsadily do domácího vězení. V něm strávil několik měsíců, kdy Bern loni v červenci rozhodl nevydat režiséra do USA. „Myslím, že jsem vyroben z pevnějšího materiálu,“ řekl osmasedmdesátiletý režisér a scenárista během půlhodinového rozhovoru v gstaadském hotelu švýcarskému novináři Dariusi Rochebinovi na otázku, jak dokázal zvládnout všechna úskalí, která jeho život provázela.

Jeden z nejznámějších polských režisérů se narodil 18. srpna 1933 v židovské rodině. Se smrtí se prý poprvé setkal v sedmi letech ve varšavském ghettu, kde byla „čtyři metry od něj“ zabita žena. „Jsem zvyklý na smrt, trochu jako chirurgové jsou zvyklí vidět útroby, ale dostávám se do období, kdy mám strach, když zazvoní telefon a slyším hlas přítelovy ženy nebo vice versa,“ dodal s tím, že pospíchá na to, aby „slyšel dobré zprávy“.

Švýcarsko začal objevovat před 40 lety, kdy mu jistý přítel nabídl útočiště před novináři, kteří ho pronásledovali po vraždě jeho ženy Sharon Tateové v roce 1969, která byla v osmém měsíci těhotenství. „Z počátku se na mě sneslo podezření, dokud nedopadli Charlese Mansona, protože jsem tehdy právě natočil Rosemary má děťátko,“ zmínil Polanski jeden ze svých nejslavnějších filmů. Rozhovor se týkal i sexuální aféry v USA, po které se Polanski od roku 1977 do Spojených států nevrátil. „Lituji toho už 33 let, samozřejmě, že toho lituji,“ prohlásil režisér, který v úterý na filmovém festivalu v Curychu převzal ocenění za celoživotní dílo. Cenu měl dostat původně před dvěma lety, ale cestou na festival ho švýcarská policie na základě amerického zatykače z roku 1978 zadržela.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.