Recenze: Loganovi parťáci jsou chytří vidláci, kteří si utahují z venkovské Ameriky | E15.cz

Recenze: Loganovi parťáci jsou chytří vidláci, kteří si utahují z venkovské Ameriky

Iva Přivřelová

Režisér Steven Soderbergh už po čtyřech letech sekl s filmovým důchodem a vrátil se do kin s Loganovými parťáky, chytrou „vidláckou“ verzí svých Dannyho parťáků.

Rozhodnutí Stevena Soderbergha, že končí s filmem, nevydrželo ani pět let. Během nich natočil pro HBO životopis Liberace! a dvě řady seriálu Knick: Doktoři bez hranic.

Nyní se vrací do kin s variací na svou komerčně úspěšnou trilogii Dannyho parťáci. I Loganovi parťáci plánují poutavě komplikovanou loupež. Ovšem ne v nablýskaném kasinu, ale během automobilového závodu Nascar, a nenosí u toho obleky od Armaniho, ale propocená trička.

Už to, jak se Soderbergh ohlíží za svými vlastními filmy, prokazuje jeho smysl pro ironii. Právě díky ní se jeho novince dá říkat i komedie, i když její tempo plyne podobně ležérně jako život nejstaršího z Loganů Jimmyho s tváří Channinga Tatuma.

Začíná filmový festival v Benátkách. O hlavní cenu bude letos bojovat jednadvacet filmů

Jedno z diváckých potěšení tvoří odhalování vynalézavého plánu, do něhož se zapojí i Loganův lakonický jednoruký bratr (Adam Driver), jejich drzá sestra (Riley Keoughová) nebo drsný expert na výbušniny v roztomilém podání Daniela Craiga.

Obsazení je, jak se dá od Soderberghova díla očekávat, nejen hvězdné, ale hlavně velmi dobré a viditelně ponořené do svých rolí.

I když se tu všichni oblékají nevkusně, mluví s těžkým západovirginským akcentem a film si utahuje z venkovské Ameriky a jejích zábav, hlavní hrdinové jsou lidé s velkým srdcem, jimž divák i režisér upřímně fandí.

Bývalá středoškolská fotbalová star Jimmy Logan vše dělá hlavně pro svou malou dceru poté, co ho nefér propustí z práce a bývalá žena mu oznámí, že se chce přestěhovat do jiného státu. Jeho bratr zase ztratil ruku v Iráku a snáší za to posměšky v baru, kde obsluhuje. Celá zápletka se točí kolem prostých (ovšem ne prostoduchých) lidí zklamaných svým státem, kteří se rozhodnou přelstít nafoukané autority.

Dokument o operní zpěvačce Soně Červené od režisérky Sommerové je fantastickou kronikou doby

Scénář, pod nímž je podepsaná Rebecca Bluntová, což by mohl být další z pseudonymů samotného Soderbergha, střídá vtipy na arogantní celebrity i Hru o trůny s kritickými zmínkami o nezájmu o životní prostředí, nedostupnosti zdravotní péče, podmínkách ve vězení nebo korporátní chamtivosti. Soderbergh při jeho režii nedrží tempo, startuje příběh dost pomalu a ne vždy z něj vypichuje to nejpodstatnější. Podobně jako Loganovi, i on ale postupně odhaluje svou inteligenci.

Loganovi parťáci

(krimi komedie, USA, 119 minut)

Režie: Steven Soderbergh

Hrají: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Riley Keoughová

Hodnocení: 70 %

Autorka je spolupracovnicí redakce

Cynický antihrdina Barry Seal přináší akční zábavu a Toma Cruise ve formě
Recenze: Selský rozum dokumentuje, jak si Babiš predátorsky podmaňuje zemědělství i celou zemi

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!