Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách - recenze E15 | E15.cz

Recenze: Opulentní dar k výročí Čtyřlístku

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dětský komiks o partě zvířátek Čtyřlístek slaví letos padesátiny a výročí pojal vzhledem ke své stálé popularitě ve velkém. Na vánoční trh přispěl obsáhlou knihou Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách. K ní patří kromě plakátu, grafického listu s podpisem kreslíře Jaroslava Němečka a pohlednic také dva dosud nepublikované komiksy a faksimile prvního sešitu z roku 1969. 

Samotná objemná kniha nicméně bude zajímat hlavně dospělé, kteří na Čtyřlístku vyrostli, nejlépe pokud jsou k tomu i fanoušci českého komiksu obecně. Více než 460 stran totiž obsahuje především slovo, ačkoliv ho doplňují i bohaté galerie a obrázky dobových obálek a ilustrací.

Hlavní autor textů Pavel Kořínek výročí pojal jako příležitost k podrobnému popisu, jak Čtyřlístek vznikal a jak se vyvíjel, přehledně rozdělenému do šesti kapitol podle dekád, které jsou dále dělené do podkapitol podle témat.

Příspěvky však bohužel nevysvětlují, proč se z dobrodružství čtyř kamarádů stal takový fenomén, kromě připomínky, že v komunistickém Československu neměl Čtyřlístek v podstatě konkurenci.

Texty v publikaci se ani nezajímají o kontroverze spojené s jednotlivými sešity nebo o rozbor jejich obsahu a charakterů a jejich proměn. Raději se věnují historii počtu výtisků, podrobnostem výroby, práci s obrázkovými panely, rozšiřování do dalších médií nebo kariéře „vynálezce“ Čtyřlístku Jaroslava Němečka.

nakladatelství Čtyřlístek nepřekvapí, že ke svému předmětu zájmu přistoupí s obdivem a v rukavičkách. Zájem o více rovin světa Třeskoprsk přesto mohl novinku proměnit v komplexnější, ještě zajímavější dílo o nejslavnějším českém komiksu. Ke sběratelské knize pro dospělé, navíc za nemalou částku, by se hodil i jazyk prostý klišovitých obratů. Úvod Jaroslava Němečka nebo stručný životopis hlavní scenáristky příběhů Ljuby Štíplové od Tomáše Prokůpka svým slohem i obsahem zaujmou více než psaní Pavla Kořínka. 

I tak je První půlstoletí v Třeskoprskách impozantně obsáhlé dílo, shrnující řadu informací o historii Čtyřlístku, připomínající, kdo všechno s ním spolupracoval a kolik dalších postaviček sešity představily. A především nabízející řadu materiálů z cenného Němečkova osobního i nakladatelského archivu. 

PAVEL KOŘÍNEK & KOLEKTIV: Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách

Vydal: Nakladatelství Čtyřlístek

Hodnocení: 70 procent

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video