Kybernetické útoky v Česku? Realita, říká ředitel NBÚ Navrátil | E15.cz

Kybernetické útoky v Česku? Realita, říká ředitel NBÚ Navrátil

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marcie Casas CC BY 2.0 Flickr

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rizika kybernetických útoků na počítačové systémy české státní správy jsou reálná. Při otevření nového sídla Národního centra kybernetické bezpečnosti v Brně na problém upozornil ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. S ochranou proti počítačovým útokům, které by mohly ochromit činnost státu, by měl kromě centra pomoci kybernetický zákon, s jehož přijetím počítá vláda do konce letošního roku.

„Když jsme před zhruba 2,5 roky začali centrum budovat, šlo pouze o hrozby kybernetickými útoky. Nyní se změnily na reálná rizika, na která musíme být připraveni,“ uvedl Navrátil.

Zdůraznil, že bezpečnostní situace v Evropě se v uplynulých letech zhoršila. Česká republika sice podle něj nepatří mezi státy, v nichž by se zásadnější kybernetické útoky mohly aktuálně očekávat, přesto na ně musí být stát připraven. O to by se měl postarat tým 34 expertů, kteří budou působit v Národním centru kybernetické bezpečnosti. To je součástí NBÚ.

„To, co po nás požaduje veřejnost i podnikatelé, je kvalitní zajištění fungování státu. Nepochybně k tomu patří také jeho kybernetická bezpečnost, které se rozhodně budeme věnovat,“ řekl při otevření nového sídla centra premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Centrum shromažďuje a vyhodnocuje informace o kybernetických útocích, koordinuje boj s nimi a jeho posláním je také navrhovat opatření, jak těmto napadením ve světě počítačů zabránit.

S potenciálem rozšiřování

Centrum zahájilo svoji činnost v lednu 2012, a to v prostorách brněnské Univerzity obrany. Zatím v něm pracuje 22, ale časem by se měl tým rozšířit na 34 pracovníků. V úterý centrum oficiálně otevřelo nové sídlo v brněnské Mučednické ulici. Budovu dříve využívala armáda. Její oprava stála 34 milionů korun, technické zabezpečení na 6,5 milionu a vybavení nejmodernější počítačovou technikou na přibližně 38 milionů korun.

„Vytvoření centra je významným krokem v oblasti kybernetické bezpečnosti republiky. Zároveň se pracuje na přípravě zákona o kybernetické bezpečnosti. Tyto dvě věci řadí Českou republiku v ochraně proti počítačovému pirátství na přední příčky mezi státy Evropy,“ řekl Jan Hajný, který vede pracovní skupinu kybernetické bezpečnosti Vysokého učení technického (VUT) v Brně.

K nejčastějším útokům na počítačové systémy patří podle Hajného takzvané DDoS útoky. Jde o techniku kybernetického útoku, při kterém se velké množství počítačů začne připojovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne nápor a přestane fungovat.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video