Lidé mohou koupit další byty | E15.cz

Lidé mohou koupit další byty

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Magistrát nabídl nájemníkům k odkoupení městské byty. Jejich počet může dosáhnout stovky, v dalších letech až tisícovky.

Privatizace bytů v Kladně nekončí. Do soukromého vlastnictví už mohou v nejbližší době přejít některé domy v ulici Sportovců a Brněnské. „Zvažujeme, že lidem nabídneme ještě sto bytů. Podle zájmu nájemníků jich může být i více,“ říká náměstek primátora Vojtěch Munzar.
Kladenští už příliš s možností odkoupit od města byt nepočítali. „Zájem o koupi bytů samozřejmě máme. Ceny těch městských jsou totiž pořád nižší, než kdybychom kupovali soukromý byt,“ říká Tomáš Novotný z Kročehlav.
Podle mluvčího magistrátu Libora Kasíka není privatizace bytového fondu uzavřená. „Pokud se z nějakého domu či lokality ozývají nájemníci s dotazy nebo požadavky na odkoupení, radnice na to reaguje vstřícně. Město nyní zjišťuje nejvýhodnější ceny, za které by mohlo byty nájemníkům odprodat,“ vysvětluje Kasík s tím, že město má 2500 bytů.

Nájemníci se musí domluvit

V každém z městských domů určených k prodeji se musí mezi sebou domluvit většina nájemníků. Poté jim město oznámí cenovou nabídku. Pokud někteří z obyvatel domu odmítnou a zájemci budou v menšině, nárok na odkoupení bytu zanikne.
Město zatím v privatizaci prodalo 7807 bytů, z toho loni to bylo 242 bytových jednotek. Průměrná tržní cena za metr čtvereční je v Kladně šestadvacet tisíc korun bez ohledu na typ stavby. U městských bytů je to v průměru deset tisíc korun.
Každý nájemník má poté, co převezme písemnou nabídku na odkoupení bytu od města, šestiměsíční předkupní právo. Pokud svého práva nevyužije, může město nabídnout byt třetí osobě. Ovšem stávající nájemník má další roční ochrannou lhůtu, ve které může dorovnat navrženou cenu třetí osoby a byt si koupit.

Ceny ještě mohou klesnout

„Rada města možná ceny za metr čtvereční ještě sníží. Rozhodující bude souhlas zastupitelstva města a poptávka nájemníků,“ říká Munzar. Město by v příštích letech mohlo zařadit do privatizace ještě takřka tisíc bytů.
Magistrát určitě neprodá byty zvláštního určení v Metě (255 bytů), Domy s pečovatelskou službou v Rozdělově (64), byty pro důchodce ve Švermově, část bytů v sídlišti na Ostrovci (162) a ve věžových domech ve Vítězné ulici (472). Celkem jde o 1589 bytů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video