Lidé se zraněné dívce vyhýbali | e15.cz

Lidé se zraněné dívce vyhýbali

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Test Sedmičky: Deset Hradečáků zraněné pomohlo. Jedenáct kolemjdoucích prošlo bez povšimnutí.

Nevypadá to dobře. Ruka plná krve, ze špinavé odřeniny koukají kamínky. Pomůže některý z kolemjdoucích Hradečáků zraněné dívce, která sedí na lavičce v parku na Masarykově náměstí?
Ránu namaskovala redaktorce Petra Urbanová z Červeného kříže. Sedmička totiž testovala ochotu lidí pomáhat a jejich znalosti první pomoci.

Jsou tři hodiny odpoledne, neplyne ani minuta a na nad zraněnou se sklánějí první lidé. Je mezi nimi i Jitka Malcová. Hned navrhuje zavolat na číslo 155. První pomoc by ale poskytla dobře. „Přivolala bych záchranku, ale raněného je třeba posadit a uklidnit,“ popsala, jak by se zachovala.

Další lidé dělali, že dívku v nouzi nevidí, i když bylo znát, že si jí všimli. Na otázku proč jí nepomohli, žádný z nich odpovídat nechtěl.

Děti i policista věděli, jak pomoci

„Jste v pořádku? Vydržte zavolám kolegům, mají u sebe lékárničku. Hned vám to vyčistíme,“ reagoval při pohledu na zakrvácenou ruku strážník městské policie Karel Veselý. Po vysvětlení, že jde o test, si oddechl. Byl rád, že se nejedná o nic vážného a pokračoval ve své obchůzce.

Žákyně Druhé základní školy Magdaléna Kinštová, Anna Lorencová a Lucie Lamačová se při pohledu na ránu chytaly za pusu. Při dotazu, jak by ji ošetřily, ale sypaly odpovědi z rukávu. Věděly i to, že kamínky, které nejdou vyndat, nemají ničím pitvat, ale nechají je být.

„Co se vám stalo. Potřebujete nějak pomoci?“ vyptávala se další všímavá zachránkyně Anna Bílková. Parkem procházela s vnučkou Romanou. Na vysvětlení testu reagovala s úsměvem. „Měla jsem strach. Vypadá to velmi ošklivě. Dobře, že je to jen jako,“ uklidnilo ženu.

Na jednom z nejrušnějších míst v Hradci by zraněnou ošetřilo hned osm lidí. Další dva byli ochotní jí pomoci. Bez povšimnutí přešlo dívku jedenáct kolemjdoucích. Někteří se místu dokonce záměrně vyhnuli.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video