Luxusní auta opět vyjedou na závod Diamond Race | E15.cz

Luxusní auta opět vyjedou na závod Diamond Race

Lamborghini
Lamborghini
• 
ZDROJ: autorevue.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na kontroverzní závod luxusních aut Diamond Race na trase Praha - Brno - Bratislava - Budapešť se od 8. do 11. září vydají čtyři desítky jezdců se svými nablýskanými silnými vozy. Kromě exhibiční jízdy po dálnicích bude na programu závodu rychlostní soutěž na okruhu Slovakia Ring u Bratislavy a výstava zúčastněných vozů ve Velké Bíteši u Brna.

Jízda, „která irituje okolí a nadzvedává ze židlí konvenční dav“, jak její organizátoři uvedli na svých internetových stránkách, odstartuje 8. září od obchodního centra Arkády v Praze. Noci posádky z Česka, Slovenska i zahraničí stráví v Brně a Bratislavě, kdy budou mít podle Soni Markovičová Bolckové ze společnosti Diamond Race, která soutěž uspořádá již počtvrté, na programu bujaré večerní párty.

Cestou se jezdci zastaví ve Velké Bíteši, kde si jejich vozy bude moci prohlédnout veřejnost. „Mohou tam vidět ferarri, lamborghini, Mercedes SL, Audi R8 - plejádu různých druhů sportovních nebo kultovních vozidel. Ne každému se poštěstí vidět 40 typů různých vozidel na jednom místě v jeden den,“ uvedla organizátorka. Na programu zastávky bude i koncert Petra Bendeho.

„Přesuny mezi jednotlivými body budou exhibiční, na dálnici se pojede 80 kilometrů v hodině,“ uvedla Markovičová Bolcková. Svou skutečnou dravou tvář podle ní jezdci odhalí až na závodním okruhu. „Bude to normální rychlostní závod. Kdo je nejrychlejší a nejagresivnější, vyhraje diamant 2,5 karátu,“ konstatovala.

„Zážitek je to naprosto nepopsatelný. Když vidíte jet ve spanilé jízdě 40 supersportů, je to něco jedinečného, exkluzivního, zajímavého,“ zasnila se Markovičová Bolcková.

Organizátoři sice na svém webu uvádějí, že chtějí „podráždit konzervativní většinu českého národa“, na silnicích se zúčastnění jezdci přesto podle Markovičové Bolckové chovají velmi krotce. „Nespeedujeme, jedeme spanilou jízdu a dodržujeme předpisy. Neměli jsme (s policií) žádný problém, nikdo nebyl zadržen,“ dodala.

Loni přitom jednomu účastníkovi závodu policisté ve středních Čechách uložili blokovou pokutu 500 korun za nesprávný způsob jízdy v levém jízdním pruhu ve chvíli, kdy byl pravý pruh volný. Policistům tehdy také vadilo, že některá zúčastněná auta neměla registrační značky. Dva účastníky proto nahlásili do správního řízení; další dva vozy nechali jejich majitelé kvůli chybějící značce ještě před startem závodu odtáhnout.

Problémy s účastníky policisté uváděli před dvěma lety. Zatímco na českém území tehdy policie nezasáhla a sklidila za to kritiku, hned za hranicí německá policie zadržela na tři dny 35 automobilů. Majiteli každého auta uložila pokutu 1000 eur (asi 24.700 korun).

Čeští policisté však tvrdili, že účastníky závodu nemohli zastavit. Neměli prý na to prostředky a zákon, který by to umožnil, závodníci neporušili. Aby policie zabránila majitelům drahých aut pokračovat v jízdě, museli by prý řídit opilí, způsobit smrtelnou nehodu či sedět za volantem bez řidičského oprávnění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video