Luxusní rezidenční projekt Rezidence Kampa prochází rekonstrukcí | E15.cz

Luxusní rezidenční projekt Rezidence Kampa prochází rekonstrukcí

Precizní práce řemeslných mistrů, nejmodernější technologie 21. století, výhled na Pražský hrad a Karlův most, garáž s automatickým systémem parkování, neorenesanční štuky a jiné. To vše spojuje jedinečný rezidenční projekt v historickém centru Prahy - Rezidence Kampa.

Práce na unikátním projektu luxusního bydlení v neorenesančním činžovním domě vystavěném Jindřichem Jechenthalem a Františkem Hněvkovským z roku 1892 významně pokročily. Přední developerská společnost J&T REAL ESTATE CZ zahájila rekonstrukci v lednu 2010, její ukončení se předpokládá v druhé polovině tohoto roku. Současné práce probíhají v těsné spolupráci s památkáři a odborníky na restaurátorsko-uměleckou činnost, hlavním partnerem jsou uznávaní specialisté z AKANT ART, držitelé licence Ministerstva kultury.

Investor zvolil komplexní rekonstrukci za účelem dosažení té nejvyšší kvality bydlení odpovídající trhu s luxusními nemovitostmi. Zároveň chce zachovat historické dědictví budovy a její výjimečnou atmosféru. Šestipatrový činžovní dům nabízí bytové jednotky od 1+kk až po 3+kk, kde se rozloha jednotlivých bytů pohybuje v rozmezí 30 do 120 metrů čtverečních. „Práce jsme zahájili podrobným archeologickým průzkumem, který trval kolem šesti měsíců, až pak jsme se mohli pustit do rekonstrukce. Zachovány byly jen nosné zdi, schodiště, klenby stropů a historicky cenné prvky. S ohledem na podloží domu bylo nejnáročnější založení stavby, kdy se celý dům podtryskal betonem a vytvořily se nosné pilíře,“ uvedl Roman Gorski, sales manager J&T REAL ESTATE CZ a dodal: „Pro vnitřní garáže byla vybudována vlastní samonosná základová deska.“

„Ještě než jsme vůbec začali na čemkoliv pracovat, bylo nutné původní stav pečlivě fotograficky zdokumentovat a vyhodnotit. Následně jsme ve spolupráci s památkáři zvolili nejvhodnější restaurátorská řešení, a to vždy s ohledem na zachování autentičnosti objektu těmi nejmodernějšími postupy a technologiemi,“ upozornil Roman Gorski. Postupně byly odstraněny druhotné nátěrové vrstvy z fasády a štuků až na spodní soudržnou vrstvu a podle toho byla navržena nová barva, jejíž odstíny byly pro památkáře několikrát vzorkovány a následně jeden z odstínů schválen. Citlivě jsou rekonstruovány veškeré uvolněné plastické prvky (dekorativní výzdoba) fasády, popř. dle dochovaných částí domodelovány nově. Po odsouhlasení příslušného orgánu památkové péče byla fasáda opatřena barevným minerálním nátěrem.

„Problémem je rekonstrukce poničené teraccové podlahy ve vestibulu. Jsou v ní totiž vsazené broušené kousky mramoru několika barev, které se na našem území vytěžily již před sto lety a náhradní jsme museli hledat až v Itálii,“ řekl Miroslav Hlava, ředitel společnosti AKANT ART. U vstupu do domu byl v podlaze objeven a restaurován nápis SALVE (VÍTEJ). „O veškeré práci prováděné pouze odbornými restaurátory, truhláři, a kameníky s příslušnou licencí Ministerstva kultury by se dal natočit delší poutavý dokument,“ dodal Miroslav Hlava. Mezi nejnáročnější aktivity patřila repase hlavních vchodových dveří z borovicového dřeva, které jsou dvoukřídlé s nadsvětlíkem v kamenné zárubni. Náročná byla také výměna oken za přesné tvarové kopie odpovídající požadavkům památkářů a splňující současné požadavky s těsněním a repasí. Neméně složitá byla náhrada nedochovaných kusů replikou původního kování. Takřka veškeré ostatní dřevěné části interiéru domu i jednotlivých bytů jsou z dubu. Ať již se jedná o vstupní dvoukřídlé kazetové dveře jednotlivých bytů, obklad stěn, madla zábradlí, či parkety. Zábradlí kolem schodiště je litinové a bylo opět repasováno.

Náročné rekonstrukční a restaurátorské práce doplňují i nové technologie, které novým majitelům bytů nabídnou luxus a pohodlí odpovídající nejvyšším standardům. Mezi hlavní patří systém automatického parkování v garáži s 13 parkovacími místy, prosklený výtah, supermoderní vyhřívaná posuvná střešní okna, individuální klimatizace ve dvou posledních patrech a bezpečnostní vstupní dveře do bytu s 11 cm tlustým pancířem. Pro hladký provoz budovy a hlavně příjemné a pohodlné bydlení se počítá se službou consierge. „Rezidence Kampa je projektem, kde se nám podařilo sladit hned několik jedinečných prvků. Naprosto výjimečná lokalita, výhledy na historickou Prahu a precizní komplexní rekonstrukce s důrazem na historický odkaz se zabudováním moderního komfortu dohromady tvoří nabídku, která nemá na českém trhu konkurenci. Velmi nás těší úspěch tohoto projektu a zájem o něj,“ doplnil Martin Kodeš, obchodní ředitel J&T REAL ESTATE CZ.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!