Lyže pod stromečkem? Hurá na hory | E15.cz

Lyže pod stromečkem? Hurá na hory

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na milovníky sněhu se netěší jenom Šumava. Rájem běžkařů se stává Český les.

Komu Ježíšek nadělil lyže nebo lyžařskou výbavu, ten jistě hledá, kde dárky nejlíp užít. Možností je i v Plzeňském kraji spousta. Zdaleka ne jen Špičák a Železná Ruda.

Tři minuty od dálnice na Rozvadov leží Ski areál Přimda, který je ideální pro děti nebo začátečníky, ale zalyžují si tu i zdatnější lyžaři. Cvičná louka má převýšení šedesát metrů a do kopce vozí lyžaře talířový vlek. Sousední svah pro zkušenější má převýšení dvojnásobné a nahoru jezdí dvoumístná kotva.

„Ve ski areálu je vyhrazený také prostor pro sáňkování a bobování. Za příznivých sněhových podmínek je ski areál v provozu denně od deseti do pěti hodin odpoledne, ve středu, v pátek a v sobotu máme večerní lyžování do devíti hodin večer,“ říká Andrea Langmajerová ze Ski areálu Přimda.

Sleva do bazénu

Po dni stráveném na svahu mohou návštěvníci Přimdy využít ještě nabídku zdejšího plaveckého areálu s pětadvacetimetrovým bazénem, toboganem a saunou. „Když předloží jízdenky z vleku z téhož dne, obdrží návštěvník bazénu dvacetiprocentní slevu,“ centní dodává Langmajerová. Na šumavských svazích je konkurence tradičně veliká, a tak se tu všichni provozovatelé sjezdovek a ski areálů předhánějí v nabídce.

„Náš areál se může pochlubit pro nejmenší lyžaře a také zvětšenou osvětlenou ledovou plochou,“ říká Lucie Lučanová ze Ski areálu Samoty. Kromě hojně navštěvovaných areálů v Železné Rudě a na Špičáku míří čeští lyžaři čím dál častěji i na nedaleký Velký Javor. Ten k atraktivní lyžařské nabídce přidává i lákadlo pro sáňkaře, a to 1200 metrů dlouhou sáňkařskou dráhu. Na vrchol se sáňkaři dostanou šestisedačkovou lanovkou Sonnenhang. Sáňky navíc nemusí nikdo mít vlastní, dají se tu půjčit.

Utíkej, běž, utíkej

Český les se v poslední době stává rájem běžkařů. Většina tras sice leží na německé straně hranic, ale to nemusí být pro sportovce velká překážka.

Například v okolí nejvyššího vrcholu Českého lesa Čerchova je hlavním výchozím místem Furth im Wald. Přes hranici musejí běžkaři i v případě, že chtějí vyzkoušet středisko Silberhütte / Zlatý potok. Tento areál je přístupný buď z české strany hranic autem přes Lesnou na Ostrůvek, nebo přes přechod Rozvadov. Na české straně hranic se upravuje deset kilometrů stop, na německé čtyřikrát víc. Užijí si je jak vyznavači klasického běhu, tak milovníci skatingu.

Na běžky zve i král Bavorského lesa, tedy Velký Javor. Vydat se tu můžou zájemci od horní stanice kabinkové lanovky nahoru k vrcholu, přes plošinu k oběma vedlejším vrcholům Velkého Javoru - Grossen Seeriegel, tedy Velká jezerní závora, a Richard-WagnerKopf, neboli Hlava Richarda Wagnera.

Nahoře nad hranicí lesa se očím otevřou výhledy do krajiny, která připomíná zimní pohádku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video