Máčala ovlivnil Gürtlerovu kariéru | E15.cz

Máčala ovlivnil Gürtlerovu kariéru

Jiří Podhájecký Ostrava

Jaroslav Gürtler se připravuje na návrat na trenérskou lavičku.

Uznávaný trenér Jaroslav Gürtler musel přerušit trenérskou kariéru kvůli zákeřné nemoci. Uznávaný odborník, který trénoval Baník Ostrava a také v zahraničí, zlé období překlenul a má chuť znovu koučovat.

Co děláte v současné době? Zatím jsem doma a dávám se dohromady po nemoci, která mě potkala, ale nechci se o tom nějak bavit. Věřím, že to mám za sebou a od léta se chci znovu vrhnout na trénování.

Máte už nějaké nabídky? Jsem v kontaktu s kluby ze zahraničí. Na působení v domácích soutěžích to nevypadá. Je to paradox, ale v zahraničí mám větší trenérské jméno než u nás.

Proč myslíte? Dnes je fotbal záležitost kontaktů, manažerů, funkcionářů a podobně. Tuhle dobu jsem propásl, protože jsem deset let působil v zahraničí. Mě ale zaráží jedna zvláštnost.

Jaká? Český fotbal každým rokem vyprodukuje spoustu nových trenérů, kteří po chvilce studia dostávají nejvyšší licenci a každý hned chce trénovat ligu. Vesměs jsou to bývalí fotbalisté, kteří ještě nedávno hrávali fotbal a mají právě tyhle známosti. Tihle lidé pak mají větší uplatnění než trenéři, kteří mají dlouhodobé praxe a zkušenosti.

Prošel jste řadou týmů u nás nebo v zahraničí. Kterého období si vážíte nejvíc? Velkých úspěchů jsem dosáhl ve federální dorostenecké lize, kde jsem tři krát dovedl Baník Ostrava k titulu. Zároveň jsme v klubu vychovali spoustu reprezentantů.

Trénoval jste v Kuvajtu, nebo v Ománu. Jak na to vzpomínáte? V Arabském světě je vše jiné. Sportovní zázemí je na velmi vysoké úrovni. Fotbal je tam sport číslo jedna a není radno ho podceňovat. Rodina si tam navíc snadno zvykla. Syn chodil do anglické školy a měli jsme vše, co jsme potřebovali.

Kdo nejvíce ovlivnil vaši trenérskou kariéru? Jednoznačně Milan Máčala, který si v těchto zemích udělal jméno. Já jsem pak na jeho doporučení získal angažmá. Musel jsem ale dokázat, že na to mám. Myslím, že se to povedlo.

Autor: Jiří Podhájecký Ostrava

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.