Malé zámecké divadlo zvedlo oponu

Ochotníci otevřeli na Červené Lhotě nejmenší zámecké divadlo v Čechách. Vzniklo ze skladu nábytku.

Tam, kde poslední majitelé zámku Schönburgové skladovali léta nábytek, teď sídlí tanec, hudba, skladatelé, dramatici, komedie a tragédie. Přesně tak totiž vyzdobila nové zámecké divadlo manželka kastelána Červené Lhoty Alžběta Horynová.

Divadelní prkna pokřtili poprvé v říjnu herci z ochotnického spolku z nedaleké Deštné.
První zmínky o divadelních představeních na Červené Lhotě jsou z druhé poloviny sedmnáctého století, kdy patřil rodu Slavatů. „Divadlem se bavili také poslední majitelé z knížecího rodu Schönburg Hartenstein. Interiér divadla jsem proto zasadil do doby po roce 1910,“ vysvětluje kastelán Tomáš Horyna.

Z nádvoří vystoupají návštěvníci po čtyřiceti šesti stupíncích točitého schodiště a dostanou se do prostorného divadelního foyer. Dveřmi napravo pak vstoupí do hlediště zámeckého divadla, které vzniklo podle Horynova projektu. Kastelán divadlo nejen navrhl, ale se svými kolegy a manželkou také celé opravil i zařídil.

Protože všechno dělali svépomocí, práce trvaly tři roky a vyšly na 150 000 korun. Kastelán si nakonec zahrál i v premiérové divadelní hře. Představení nastudovali ochotníci z Deštné o prázdninách.
„Přizpůsobil jsem dílo Františka Věnceslava Jeřábka Veselohra potřebám divadla. Základní myšlenku jsem zachoval, ale celkově jsem hru upravil pro dnešního diváka. Doufám, že se návštěvníci budou bavit,“ říká Horyna, který se ujal i role režiséra.

Do hlediště se vejde třicet diváků a je tak nejmenším zámeckým divadlem v Čechách. Lidé tak mohou na Červené Lhotě, kam ročně přijde kolem osmdesáti tisíc lidí, zažít i nevšední divadelní atmosféru.
„Počítáme, že sehrajeme tak patnáct až dvacet představení za rok. To bude mimo hlavní turistickou sezonu. V létě se nabízí využití například pro malá loutková divadla, literární pořady a podobné akce,“ dodává na závěr Tomáš Horyna.