Malým tenistům chybí vůle

Během pětileté historie toho stolní tenisté Nové Bystřice už stihli dost. Každoročně slavili postup a oddíl má nejpočetnější členskou základnou na okrese.

Když se v létě objevil na jednom venkovském turnaji, bylo na první pohled vidět, že má talent. Daniel Strojek, žák čtvrté třídy základní školy, je velkou nadějí klubu stolních tenistů v Jindřichově Hradci.

Od září dojíždí Dan na tréninky z Jarošova nad Nežárkou. Hraje se zkušenými tenisty, aby se mohl rychle zlepšovat a nastupovat v mistrovských zápasech. „Na tenis chodím asi půl roku. Baví mě a těším se na zápasy. Ale ze začátku asi moc vyhrávat nebudu,“ přiznává mladý talent.

Málokterý nováček ale u tohoto sportu vydrží. „Na jaře jsme dělali nábor, přišlo asi třicet zájemců, ale nezůstal nikdo,“ posteskl si předseda klubu Ladislav Mátl.

Tréninky jsou dvakrát týdně. Děti se učí jak držet pálku a na ní míček. Třeba pinkáním. Nebo se snaží trefovat do jednoho místa. „Ukážu jim, co mají dělat, ale cvičit už musí doma. Jenže nemají moc velkou trpělivost a vůli,“ všiml si Mátl.

Každý rok slaví postup

Stolní tenis má v Jindřichově Hradci dlouhou a bohatou tradici. Oddíl má třicet aktivních hráčů, kteří hrají v pěti úrovních mistrovských soutěží.

Klub staví do nové sezony pět družstev. Od krajského přeboru až po okresní přebor III. třídy, kde budou mít prostor zejména děti. Pořadí hráčů sestavují podle jejich výkonnosti v předchozích ročnících. Vedle mistrovských soutěží družstev jednou za rok hrají mistrovství okresu jednotlivců. V Nové Bystřici se v listopadu vůbec poprvé uskuteční okresní přebor mládeže, v prosinci pak i okresní přebor dospělých. Oddíl stolního tenisu GC Nová Bystřice se po pěti letech existence může pochlubit mnohými úspěchy. Každou soutěž, do které jeho družstva nastoupila, dosud vyhrál.

„Postupovali jsme každý rok o třídu výše, až jsme se dostali do krajského přeboru. Pět družstev v pěti úrovních je ideální. Hráči můžou postupovat do vyšší úrovně již v průběhu roku. Je to situace, kterou chceme udržet. Ale bude to náročné,“ přiznává trenér.

Oddílu stolního tenisu GC Nová Bystřice patří nejlepší vybavení v okrese. „Je to deset stolů. Z toho v Nové Bystřici, kde se hrají zápasy, jsou čtyři. Na tréninky máme na páté základní škole k dispozici dalších šest,“ pochvaluje si Ladislav Mátl.

I to je však málo. „Pinec“ má v Hradci tradici od roku 1932 a nemá stálou hernu. Přesto, že jí tam plánují už více než třicet let. Měla být jako nástavba nad jindřichohradeckou kuželnou.

„Jen když budeme mít stálou hernu, můžeme se cílevědomě věnovat i dětem od úplného začátku. Dokud takové prostředí nevznikne, jsou naše možnosti nadále omezené,“ uzavírá Mátl.
Jindřichohradecký oddíl stolního tenisu Slovan je největší na okrese. V letošní sezoně přešel pod Golfový klub Nová Bystřice.