Mezi čtyři nejlepší novostavby na Vysočině patří i Mahlerův park | E15.cz

Mezi čtyři nejlepší novostavby na Vysočině patří i Mahlerův park

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejlepšími novostavbami na Vysočině se staly obytné domy Villa park Čechovka v Havlíčkově Brodě, obchvat České Bělé, park Gustava Mahlera v Jihlavě a přestavba pelhřimovské nemocnice. Všechny čtyři získaly titul Prestižní stavba Vysočiny 2010.

Do devátého ročníku soutěže Stavba Vysočiny bylo přihlášeno 20 uskutečněných projektů. Obsazena nebyla kategorie staveb technologických a pro průmysl. „Což si myslíme, že je škoda, protože nové stavby v této kategorii určitě na Vysočině v daném období byly postaveny,“ uvedl krajský manažer Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Miroslav Dokulil. Komise v čele s děkanem stavební fakulty VUT v Brně Rostislavem Drochytkou hodnotila stavby vzniklé v letech 2008 až 2010. Rezidenční čtvrť Villa park Čechovka bodovala v kategorii staveb občanské vybavenosti a k bydlení. Pět bytových domů v bývalých armádních kasárnách navrhl ateliér humpoleckého architekta Luďka Rýznera. Nejlepší dopravní novostavbou v kraji se stal silniční obchvat České Bělé na Havlíčkobrodsku. Součástí tříkilometrového úseku na silnici I/34 je most přes údolí vysoký 27 metrů.

Park Gustava Mahlera v Jihlavě vyhrál v kategorii staveb pro sport a volný čas. Prostranství se zelení a vodními prvky, jehož ústředním bodem je Mahlerova socha, nechalo vybudovat město. Autorem architektonického návrhu parku je Milan Laštovička.
Mezi rekonstrukcemi získala největší uznání přestavba hlavní lůžkové části pelhřimovské nemocnice, která stála půl miliardy korun. Architektonický návrh pro kraj vytvořil Ateliér Penta Jihlava. Cenu veřejnosti dostalo město Třebíč za obnovení historického vstupu k bazilice sv. Prokopa, která patří k památkám UNESCO.
Soutěž pořádá Stavební sdružení Vysočina se Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a krajem. Součástí bylo studentské klání o nejlepší projekt bytového domu v Humpolci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video