Microsoft představil svůj první laptop, který má konkurovat MacBooku | E15.cz

Microsoft představil svůj první laptop, který má konkurovat MacBooku

Microsoft představil svůj první laptop, který má konkurovat MacBooku
Microsoft
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Americká softwarová společnost Microsoft dnes představila svůj první laptop, novou řadu chytrých telefonů Lumia a další produkty, jako je nový model počítačového tabletu Surface Pro a aktualizovanou verzi přístroje pro sledování tělesné aktivity Microsoft Band. Všechny přístroje podporují nový operační systém Windows 10, který firma představila v červenci.

Laptop se jmenuje Surface Book a je navržen tak, aby konkuroval laptopu MacBook od americké společnosti Apple. Novinka má monitor s úhlopříčkou 13,5 palce, bezdrátovou podložku vyrobenou ze skla a má být dvakrát rychlejší než notebook MacBook Pro. Přístroj bude v prodeji od 26. října a jeho cena bude začínat na 1499 dolarech (zhruba 36 tisíc korun). Předběžné objednávky začne firma přijímat ve středu.

Microsoft na dnešní prezentaci v New Yorku kromě toho představil i tři nové smartphony. Přístroje Lumia 950 a 950XL budou v prodeji od listopadu a jejich cena bude ve Spojených státech začínat na 549 dolarech, respektive 649 dolarech. Třetí telefon, levnější Lumia 550 bude v obchodech od prosince a v USA by měl stát 139 dolarů.

Nový tablet Surface Pro 4 je větší, tenčí a lehčí verzí tabletu Surface Pro 3. Ve srovnání s přístrojem MacBook Air od Applu je rychlejší o 50 procent, uvedl dnes Microsoft.

Na novém tabletu a telefonech bude k dispozici funkce Windows Hello, kterou firma představila letos a která umožňuje automatické přihlášení do přístroje za využití biometrických údajů. Druhá generace chytrého náramku Microsoft Band 2, která patří k dnes představeným novinkám, má v porovnání se svým předchůdcem zakřivený displej a barometr pro sledování nadmořské výšky.

Slušná prezentace

„Prezentace to byla slušná a ukázala, že Microsoft hraje tvrdší hru na poli spotřebitelských přístrojů. Otázkou teď je, zda spotřebitelé budou ty výrobky i kupovat,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti FBR Capital Markets Daniel Ives.

Microsoft počítá s tím, že operační systém Windows 10, který je jako první určen pro osobní počítače, tablety i telefony, mu pomůže zvýšit podíl na trhu s tablety a smartphony, kde hraje prim Apple a jihokorejský Samsung. Podle Microsoftu teď jeho nejnovější operační systém běží na 110 milionech přístrojů. Někteří analytici věří, že nový laptop by mohl pomoci oživit uvadající trh s osobními počítači.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!