Mistři v Basileji neuspěli. Porazily je výpadky formy

Hokejisté Pardubic přivezli z turnaje v Basileji páté místo. Porazili jen domácí tým.

Tři zápasy a jediná výhra – takový je výsledek pardubických hokejistů na přípravném turnaji Basel Summer Ice Hockey 2010 v Basileji. Východočeši prohráli jak duel s Petrohradem 2:5, tak se Ženevou 4:7. V souboji o konečné páté místo porazili Basilej 5:0.

Čtyři góly za čtyři minuty

První zápas odehráli hokejisté Pardubic s Petrohradem, který je považován za jednoho z favoritů Kontinentální hokejové ligy. Mužstvo nabité hvězdami se s Pardubicemi dlouho trápilo. Ještě po dvou třetinách vedl Eaton 2:1, nakonec slavnému soupeři podlehl 2:5.
„Třetí třetinu jsme hrubě nezvládli. Nedokázali jsme zachytit nástup Petrohradu, a to nás stálo celý zápas,“ mrzelo pardubického kouče Josefa Jandače.
Podle něj sehrály Pardubice kvalitní zápas se soupeřem z evropské špičky. Hlavně ve druhé třetině měli šance navýšit průběžné vedení Libor Pivko a Radovan Somík. Kdyby Eaton vstřelil gól na 3:1, mohlo být vše jinak. „Jenže to jsou jen kdyby. Měli jsme šance, ale nedokázali jsme je využít,“ podotkl kouč.
Pardubice hrály vyrovnaný zápas se soupeřem, který se pohybuje v jiných dimenzích. Petrohrad si přivezl do Basileje ohromný štáb lidí, trenér Ivan Zanatta má k dispozici nejen řadu asistentů, mezi nimi i expardubického Václava Sýkoru, ale i dva lékaře zaměstnané na plný úvazek.
V dalším zápase hrály Pardubice se švýcarským vicemistrem – týmem Servette Ženeva. Východočeši prohrávali 1:3 a 2:4, přesto dokázali vyrovnat na 4:4. Závěr utkání však znovu nezvládli. Prohráli 4:7, když poslední dvě branky inkasovali při své power play. „První třetina byla celkem dobrá, ale v té druhé jsme zcela propadli,“ hodnotil tento duel kouč Jandač. Pardubice inkasovaly v úvodu prostředního dějství tři branky. „Jsem rád, že přes tento výpadek jsme se dokázali vzchopit a vyrovnat. I v tomto zápase jsme měli vysoký počet vyloučení, toho se během extraligy musíme vyvarovat,“ komentoval nedostatky.
Ve všech zápasech ve Švýcarsku byl Eaton častěji vylučovaným týmem, třeba v duelu se Ženevou byli jeho hráči šestkrát vyloučeni během druhé třetiny. „To je přesně ono, stojí nás to moc sil a prakticky se nemůžeme dostat do útoku, protože se jen bráníme,“ řekl Josef Jandač. A dodal: „Nechci se ale dostat do situace, že budu komentovat každý zákrok posouzený místními arbitry,“ naznačil svou nespokojenost s vedením zápasů.

Pardubice rozstřílely Basilej až v závěru

V konečném duelu o páté místo hrál Eaton s pořádajícím klubem. Tým EHC Basel Sharks je stabilním účastníkem druhé švýcarské ligy, marně se snaží tento klub natrvalo probojovat do nejvyšší soutěže, kterou hrál naposledy v sezoně 2007/2008. Dlouho byl stav bezbrankový, až díky čtyřem gólům ve třetí třetině narostlo skóre na konečných 5:0 pro Východočechy.
„Vítězství nás samozřejmě potěšilo, ale nepřeceňujeme jej. Tento tým je poloprofesionální, hráči chodí na půl úvazku do práce. I tak nemůžeme být spokojeni. Chyběl nám důraz před brankou. Měli jsme tam sice hodně střel, ale útočníci moc neclonili. Musíme se ještě hodně probrat a zlepšit,“ ohlédl se za tímto duelem asistent trenéra Jan Votruba.

Nad novými posilami visí otazník

Pardubický celek nastoupil ve Švýcarsku se dvěma hráči na testování. Obranu Eatonu vyztužil pro tento turnaj Tomáš Kudělka, odchovanec zlínského hokeje, který má na svém kontě dvě účasti na mistrovství světa juniorů, a třicetiletý švýcarský útočník Daniel Steiner. Oba nastoupili ke všem duelům a rozhodně nezklamali.
Například Daniel Steiner bodoval ve všech zápasech a prokázal své kvality. „Má řadu předností. Ukázal nám, že je silný v tahu na branku a nebojí se jít před gólmana. To je u útočníků potřeba,“ uvedl Votruba. Otázka jejich dalšího působení v Pardubicích se ale nyní týká hlavně vedení klubu. „Jako trenéři bychom o takové hráče zájem měli, ale musíme brát v úvahu také naše finanční možnosti.“ doplnil Jan Votruba.