Mobilní aplikaci vám může předepsat lékař a zaplatit pojišťovna | E15.cz

Mobilní aplikaci vám může předepsat lékař a zaplatit pojišťovna

Zdravotnictví a mobilní aplikace mají společnou budoucnost.
Zdravotnictví a mobilní aplikace mají společnou budoucnost.
• 
ZDROJ: CTK

Miloslav Hamřík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Populární smartphony dnes slouží mnoha lidem jako pomocník pro ukrácení volného času. Někteří lidé přesto věří, že jejich skutečný potenciál ještě nebyl dosud zcela odhalen. Doba, kdy na vašem telefonu bude možná záviset váš vlastní život se blíží.

Chytré telefony se za svůj poměrně krátký život stali neocenitelným pomocníkem mnoha lidí. Z původního přístroje pro telefonování a plánování schůzek se díky programátorům a internetové konektivitě stal mocný nástroj. Již dnes si můžete smartphonem přepínat televizní programy, posvítit si s ním ve tmě, pustit topení na chatě nebo si změřit počet ujetých kilometrů. V brzké době by se mohly více prosadit i ve zdravotnictví. Mobily by mohly měřit tepovou frekvenci svých majitelů, kontrolovat stav cukrovky a možná se dočkáme i toho, že chytré telefony by mohly být hrazeny ze zdravotního pojištění.

Pilulkou může být informace

Myšlenka aplikací, které vám předepíše váš doktor zní možná trochu bláznivě. Zvlášť v českém prostředí, kde počítač v ordinaci lékaře dodnes slouží především jako psací stroj. Ve světě se ale touto myšlenkou již vážně zabývají. „V podstatě si myslíme, že pilulkou může být i informace a medikamentem může být i konektivita,“ řekl pro New York Times generální ředitel společnosti Happtique Lee H. Perlman, který tvrdí, že je potřeba změnit pohled na medicínu. Jeho společnost vyvíjí systém, který by umožnil lékařům předepisovat aplikace podobně jako léky.

Naše drahá cukrovka

Sladký život bez cukru

Mezi prvními onemocněními, na které se lékaři zaměřili jsou chronické nemoci. Chytrý telefon, který odkládáme jen zřídkakdy může pomoci s monitorováním srdečních chorob nebo být pomocníkem v boji proti vysoké hladině cukru v krvi lidí s diabetem. Právě cukrovka je vedle rakoviny novodobým strašákem lékařů. Ročně na tuto nemoc umírá téměř čtyři milionu lidí a v České republice touto chorobou trpí podle lékařky Marie Nejedlé každý desátý člověk. České republice také patří smutné první místo v počtu nových případů tohoto onemocnění. V roce 2009 činily celkové náklady na léčbu diabetiků přes 22 miliard korun. A právě finanční úsporu slibují autoři myšlenky využívání smartphonů v medicíně.

Aplikace na cukrovku

Zásadním požadavkem je ale především maximální důraz na kvalitně napsané aplikace. Společnosti si nemohou v případě těchto aplikací dovolit vypustit na trh program, který by obsahoval chyby, které by se dodatečně odstraňovaly. První vlaštovkou na poli medicínských aplikací je tak Diabetes Manager, který shromažďuje informace o pacientově dietě a úrovni cukru v krvi. Data lze do aplikace zadat ručně nebo propojit bezdrátově s měřičem cukru v krvi. Aplikace pak pacientovi říká, jaké jídlo by měl jíst, aby si udržel nízkou hladinu cukru. Podle klinické studie tento přístup pomohl významně snížit hladinu cukru u lidí s diabetem.

Systém již dostal v USA požehnání od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Užívání aplikace není ale levnou záležitostí. Měsíčně její využívání stojí přes sto dolarů, což se blíží průměrné ceně léčby diabetika v České republice. Přesto již dvě americké pojišťovny souhlasily s tím, že ji budou proplácet těmž, kdo ji dostanou od svého lékaře na předpis.

Úřad pro kontrolu léčiv a jídla již loni povolil další novinku, aplikaci, která slouží pro ultrazvukový systém propojitelný s mobilním telefonem. Tento přístroj byl původně zamýšlen pro veterinární účely, kvůli investorům jej ale nakonec výrobce nechal projít drahým schvalovacím procesem.

Autor: Miloslav Hamřík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video