Muskova raketa zřejmě explodovala kvůli prasklému heliovému zásobníku

Start rakety Falcon 9 firmy SpaceX s nákladní lodí Dragon

Start rakety Falcon 9 firmy SpaceX s nákladní lodí Dragon Zdroj: ctk/AP

Start rakety Falcon 9 firmy SpaceX
Palivová nádrž rakety Falcon 9 společnosti SpaceX
Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX
Dvoustupňová raketa Falcon 9 Firmy SpaceX
Exploze rakety Falcon 9 a nákladní lodě Dragon soukromé společnosti SpaceX
6
Fotogalerie

Nejpravděpodobnější příčinou zářijové exploze rakety Falkon 9 americké soukromé vesmírné společnosti SpaceX byla závada tankovacího systému. SpaceX to oznámila s tím, že zatím to ale nebylo zcela potvrzeno.

Firma v prohlášení uvedla, že zkoušky ukázaly na to, že heliový zásobník uvnitř rakety může prasknout v souvislosti se způsobem jeho naplnění.

Falcon 9 explodoval 1. září při statických testech tři dny před plánovaným startem. Výbuch zničil jak raketový nosič, tak i satelit, který měla raketa dopravit na oběžnou dráhu.

SpaceX po nehodě další lety až do objasnění incidentu pozastavila. Firma nyní pracuje na novém způsobu tankování helia a věří, že starty obnoví před koncem letošního roku. Reuters poznamenal, že helium slouží k natlakování systémů s tekutým kyslíkem.

Raketa Falcon 9 explodovala na Mysu Canaveral i loni v červnu, kdy měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Příčinou byl patrně únik hélia. Experti následně strávili odstraňováním problémů několik měsíců.