Sabotáž? Vyšetřování výbuchu rakety SpaceX má stále více otazníků | E15.cz

Sabotáž? Vyšetřování výbuchu rakety SpaceX má stále více otazníků

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Před měsícem vybuchla na Mysu Canaveral raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Nejenže dodnes ani samotná firma, ani přizvaní vládní vyšetřovatelé zcela neobjasnili, co vlastně výbuch způsobilo, množí se navíc spekulace, že mohlo jít o sabotáž.

List The Washington Post nedávno upozornil na vyjádření některých nejmenovaných vyšetřovatelů, kteří si údajně při přehrávání záznamu výbuchu rakety všimli „zvláštního stínu a pak bílé skvrny“ na střeše nedaleko stojící budovy, a to těsně před inkriminovaným výbuchem. Za zmínku pak stojí fakt, že zhruba dva kilometry vzdálená „podezřelá“ střecha patří společnosti United Launch Alliance (ULA), hlavnímu kompetentovi SpaceX.

Samotnému slovu sabotáž se firma Elona Muska stále vyhýbá a dokud nebudou zveřejněny výsledky vyšetřování, jde stále jen o spekulace. Muskovy tweety však tuto poměrně bláznivou teorii začínají podporovat: „Stále pracujeme na vyšetřování, vypadá to, že to je nejkomplexnější a nejsložitější selhání, které nás za posledních 14 let potkalo“, „Snažíme se přijít na to, co způsobilo tišší zvuk bouchnutí několik sekund před tím, než raketa vybuchla“, a „Nehoda se stala při rutinní operaci, motory byly vypnuté, nikde nebyl jakýkoliv zdroj tepla“, napsal miliardář.

Zámořští novináři upozornili také na fakt, že se po nehodě pokusil jeden z vyšetřovacích pracovníků SpaceX získat přístup na onu inkriminovanou střechu, přístup mu však byl odepřen. Poté, co SpaceX k vyšetřování přizvala i americké letectvo (US Air Force), NASA i Federální leteckou správu (FAA), dočkala se střecha přeci jen oficiální návštěvy. Podle vyjádření ULA na ní ale nenašli nic podezřelého.

 

ULA měla až do roku 2014 monopol na vládní kontrakty v hodnotě stovek milionů dolarů, zároveň jako jediná vlastnila certifikaci k odpalům vesmírných raket od amerického letectva. V zajímavém kontextu pak jde chápat i otevřený dopis šéfa ULA Tory Bruna úředníkům Pentagonu, v němž vyzývá, aby zvážili využívání SpaceX. Bruno svůj dopis odeslal jen pár dní poté, co Falcon 9 explodoval. The Washington Post informuje také o iciniativě deseti republikánských senátorů, kteří prý u NASA v posledních týdnech „velmi silně lobují“ za to, aby vyšetřování výbuchu rakety nevedli její odborníci, ale vláda.

Milovníci spikleneckých teorií rovněž na internetu začali upozorňovat na "podezřelý předmět", který těsně před výbuchem rakety prosviští horní polovinou obrazu. Podle některých by prý mohlo jít o rychle letícího drona nebo dokonce o UFO.

Žádný z výše zmíněných úřadů se ke spekulacím nevyjádřil a vzhledem k tomu, že ještě nebyly zveřejněny oficiální výsledky vyšetřování, jde stále jen o spekulace, byť v některých ohledech velmi dobře podložené.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video