Na čtenáře se usmívala žena s velbloudy i bowlingový borec | E15.cz

Na čtenáře se usmívala žena s velbloudy i bowlingový borec

Poznali, jak chutná sedm dní slávy. Jejich fotografie Sedmička otiskla na titulní straně. Jak jim taková popularita změnila život?

Upoutat a přilákat čtenáře. To je hlavní úkol titulní strany. Kdo se na ni dostane, většinou má jistotu, že si ho lidé všimnou. Poznají ho na ulici, někdy si ho zapamatují. První strany ale nepatří jen topmodelkám, pěstěným hezounům a slavným celebritám. Fotograf Sedmičky zachytil za rok a půl i spoustu zajímavých „neznámých“ lidí z Táborska.

1. Kráska a zvíře

Žena zamilovaná do hrbáče. Dokonce do dvou. Tak by vypadal pravdivý popis fotografie otištěné před více než rokem. Nejednalo se o novodobého Quasimoda a Esmeraldu, ale o mladou dámu, která se odhodlala k chovu velbloudů u Chýnova. Nejprve se strachovala, že Mohameda a Šajtana nebude schopná na statku v Bítově uživit. „Potom, co vyšla fotka v Sedmičce, začala o nás točit televize. Dokonce i dvě slovenské stanice. Ne, že by mě lidi poznávali na ulici, ale zajímali se o nás a objednávali si vyjížďky,“ říká jednatřicetiletá Žaneta Fabiánová. Dnes si Šajtan s Mohamedem dokážou vydělat alespoň na seno a podnikání chovatelky je tak na nule. Objíždí s velbloudy trhy, dobročinné akce, provádí je i v obchodních domech. V nejbližší době se s nimi hodlá přestěhovat k příteli do nedalekých Záhostic. „Budou tam mít ještě lepší podmínky. Navíc chceme koupit dva další velbloudy ze Zoologické zahrady v Ústí nad Labem,“ svěřuje se Fabiánová.
Netouží prý po celé karavaně. Sama zatím neví, jak pojmenovat cíl dalšího smělého plánu, ale klidně by se hodil název Exkurze světadíly. Představuje si prostorné výběhy různých druhů zvířat, na která si může návštěvník sáhnout, svézt se nebo se něco dozvědět o zemi, kde žijí volně v přírodě. Musí však mít jedno společné – původ v čeledi velbloudovitých.
Proto už exotický pár dromedárů doplnila Fabiánová o tři lamy, typické pro Jižní Ameriku. Pro radost má pár koz a dvojici gottingenských prasátek. „Vím, že je to smělá představa. Splnit si tenhle sen bude nějakou dobu trvat, ale mohl by se podařit,“ přeje si. Hlubokým sněhem si přitom razí cestu k jurtě. K další pozoruhodnosti statku, která za rok přibyla. „Prodala jsem auto, abych na ni měla. Je to nádhera, ne?“ usmívá se.

2. Kluk s lampionem

Zato čtyřletý Oliver Jamrich měl z titulní fotky na první straně Sedmičky radost asi jako velbloudi. Byl to pro něj i první rozhovor do novin. Nijak ho prý nerozhodil. Víc se zajímal o kinder vajíčko, a o to, co mu přinese Ježíšek.
„Asi se od něj nic nedozvíte. Přitom přes den z něho vypadnou taková moudra, že ani nevím, jak mu mám odpovědět,“ diví se Oliverova maminka Petra Jamrichová. Prý bylo štěstí, že ho tehdy fotograf Sedmičky na lampiónovém průvodu vyfotil náhodně. „Sám by nezapózoval. Focení nemá zrovna v oblibě,“ vysvětluje.
Oliver se měl stát tváří Domesticy. Firmy, pro kterou Petra Jamrichová pracuje. „Autorské fotky jsou drahé a jenom já mám kluka. Jenže jsme dojeli do Prahy, malý Oliver se zasekl, a nikdo ho nepřemluvil ani nedokázal uplatit nějakou hračkou,“ vypráví maminka. Fiaskem skončilo také focení, když s ním byla na výletě na Červené Lhotě. „To si zase všiml, že v pařezu je zmije. Takže jsme všichni místo snímku prchali,“ směje se Jamrichová.

3. Dívka jako panenka

Když je žena krásná a chytrá, znamená to vskutku pekelnou kombinaci. Ivana Pavelková může na první pohled působit jak ďáblovo kvítko. Nebo jako panenka. Každý si může vybrat. Černé vlasy, čokoládové oči, i v zimě snědá pleť, neustále rozehraný široký úsměv, střídá zasněný pohled. Není divu, že dvacetiletou dívku Sedmička chtěla na titulní stránku. „Spousta lidí mi psala zprávy, že se jim na fotce líbím. Dokonce se noviny dostaly i k bratranci do Prahy, se kterým se moc nevídám,“ říká dvacetiletá dívka.
Přiznává, že focení ji bavilo, ale zpočátku se při něm styděla. „Fotograf byl skvělý. Pořád mě rozesmával, takže ostych za chvíli zmizel. Ale když noviny vyšly, tak jsem se styděla znova. Navíc mamka s babičkou mají asi deset výtisků a všem je ukazují. Myslím, že i přítel trochu žárlil,“ směje se Pavelková.
Letos začala studovat bohemistiku na Filozofické fakultě v Brně. Je to vysněné studium, které směřuje k vysněné práci. Pavelková chce být učitelkou nebo tiskovou mluvčí. „Na škole dělám to, co mi sedí. Můžu hodně číst, psát, navíc povinná literatura je kvalitní,“ líčí.
Zkouší i vlastní tvorbu. Asi nejplodnější období je pro ni právě podzim nebo zima. Vyvolává u ní nejsilnější emoce. „Zatím ale píšu do šuplíku. Je to poezie, povídky i texty na historické téma. Třeba trojské války. Vyberu si postavu, která v nich musela být, ale nikdo se o ní nezmiňuje. Potom se snažím vše popsat jejím pohledem,“ vysvětluje studentka.

4. Bowlingový mistr

Jestli se Tomáš Bílek líbí holkám, musí posoudit ony samy. Předpokladem ovládnutí přední stránky sportu není jen hezká tvář, ale také kvalitní sportovní výkony. Devatenáctiletý středoškolák se jimi může pyšnit na bowlingové dráze. Když se objevil v novinách, měl před mistrovstvím Evropy. Kdyby ale byli redaktoři pověrčiví, museli by přiznat, že mu moc štěstí nepřinesla. „Byly to asi nejhorší závody v kariéře. Ani si pořádně nepamatuju umístění. Je lepší na ně zapomenout a jít dál,“ svěřuje se Bílek.
Díky portrétu na titulní straně se ale víc dostal do podvědomí Táborských. „Spousta lidí se dozvěděla, že dělám bowling a na jaké úrovni. Není divu, protože Sedmička je ve městě hodně žádaná,“ myslí si.
Díky novinám má sportovec s popularitou už několik let zkušenosti. Leckdy se kvůli ní špičkuje i se spolužáky, kteří hrají většinou fotbal.
„Vědí, že jsem na slušné evropské úrovni, ale často od nich slyším, že bowling není sport. Ale je to všechno sranda. Navíc se necítím jako hvězda,“ usmívá se.
Těší se, že si za dva roky napraví chuť z nevydařeného posledního šampionátu. Chystá se na mistrovství světa do Bangkoku. Už teď má radost z toho, že v soutěži týmů je s kolegy na druhém místě v Evropské lize.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!