Na Florenci objevili devátou oběť nočního požáru

UVNITŘ FOTOGALERIE Při požáru budovy na Florenci vedle autobusového nádraží uhořelo devět lidí, pravděpodobně bezdomovců.

Metropole v noci zažila nejtragičtější požár za několik desítek let. Na Florenci v noci uhořelo devět lidí. Poslední tělo našli na spáleništi vyšetřovatelé až několik hodin po požáru.

V poloshořelé dlouhé budově nad autobusovým nádražím Florenc kriminalisté a požární technici pomalu zajišťují stopy tragického požáru, který si vyžádal devět lidských životů.

Noční požár nepřímo zasáhl i sousední autobusové nádraží. Nástupiště obepínají červenobílé pásky a dispečeři informují cestující o změně nástupišť. Například žluté autobusy Student Agency momentálně odjíždějí provizorně z nástupiště 21 a 22. Do desáté hodiny uzavřená nádražní budova, už ale normálně funguje.

Hasiči vyprostili z hořící budovy dva lidi, devatenáctiletou dívku a jednadvacetiletého muže. „V době našeho příjezdu byli uvnitř za zamřížovanými okny. Abychom se k nim dostali, museli jsme mříže odstranit,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Oba přeživší jsou v péči lékařů. Podle mluvčí záchranky Jiřiny Ernestové se mladí lidé nadýchali kouřových zplodin a záchranáři je přiotrávené odvezli do nemocnice.

Totožnost osmi obětí policie zatím nezná. „Teprve ji zjišťujeme, pomůže nám v tom nařízená soudní pitva,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Hořet začalo o půlnoci

Tragický požár vypukl o půlnoci. Oheň byl hasičům nahlášen v 00.35. Hasiči dorazili na místo po několika minutách, rozlehlý dvoupodlažní objekt byl v tu dobu už zcela pohlcen plameny. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu asi ve 02.10.

Mrtvá těla našli hasiči na spáleništi objektu. Osm těl našli vyšetřovatelé už v noci, deváté tělo během následného vyšetřování. Příčina požáru ani totožnost obětí není zatím známa. Podle pracovníka ostrahy, kterého cituje ČTK, šlo zřejmě o bezdomovce, kteří v opuštěné budově přespávali.

Na přilehlou novou budovu autobusového nádraží se oheň nerozšířil. Budova dříve patřila Českým drahám. „Je to objekt, který byl už neobydlený, opuštěný, takže se předpokládá, že škoda bude nulová,“ řekla Adamcová. Objekt byl podle ní odpojen od elektrického proudu, bezdomovci si v něm svítili svíčkami. Na místě požáru zasahovalo 23 jednotek, z toho devět profesionálních, deset dobrovolných a také hasiči Českých drah, pražského metra a letiště.

Osm obětí si vyžádal požár pražského hotelu Olympik 26. května 1995. Při nejtragičtějším požáru posledních dvaceti let zahynuli jeho hosté, tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec. Zraněno bylo 34 lidí. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře vznícením textilií odložených na chladničce.