Na Ještědu má vzniknout široká sjezdovka za desítky milionů | E15.cz

Na Ještědu má vzniknout široká sjezdovka za desítky milionů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V rekreačním areálu na libereckém Ještědu by měla vzniknout nová páteřní sjezdovka. Vybudování trati dlouhé asi 1700 metrů a široké až 50 metrů by podle současného odhadu mělo přijít na 40 a 60 milionů korun. Řekl to ředitel Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák. Červená sjezdovka Skalka by podle něj v průběhu sezony měla ulevit ostatním svahům. Začít stavět by se mohla na jaře roku 2013.

Podle Pražáka se areál potýká s tím, že jsou jeho sjezdovky úzké. O vybudování širší se proto uvažovalo delší čas. Příští rok chce středisko získat stavební povolení. „Ten další rok, pokud se nám podaří získat dostatek finančních prostředků, a my věříme, že se nám to povede, bychom v dubnu roku 2013 začali tuto sjezdovku stavět,“ popsal plány. Sjezdovka Skalka má být celá osvětlená. Vést má blízko čtyřsedačkové lanovky. S plány centra se později ve veřejné diskusi bude moci seznámit také veřejnost. Projekt se proto zřejmě během zimy objeví na webu.

S financováním pomohou evropské peníze

Peníze by chtěl areál získat prostřednictvím dotačních titulů. „Existuje spousta evropských programů, do kterých bychom se chtěli zařadit a jít touto cestou,“ dodal Pražák. Dalším uvažovaným zdrojem jsou i vlastní příjmy areálu. Vznik sjezdovky bude znamenat kácení stromů. Negativní reakce zatím Pražák nezaznamenal. „Nehledě na to, že se státoprávními orgány ochrany přírody to máme projednáno a v podstatě jsme od nich už v tomto směru souhlasy obdrželi,“ uvedl. Sjezdovka Skalka by podle něj neměla být jediná. Novou přibližovací sjezdovku chce středisko vybudovat u svého přibližovacího vleku. Měla by zajistit hlavně lepší provoz a bezpečnost lyžařů. Hotová má být příští rok. Její cena se odhaduje asi na půl milionu korun. Se začátkem zimní sezony areál čeká na delší mráz, který by podle předpovědi mohl přijít začátkem prosince. Zasněžovat by se pak začalo v několika hodinách. Podle vedoucího areálu Jakuba Čeřovského je klíčové sezonu odstartovat před svátky, aby bylo středisko připravené na vánoční a silvestrovský nápor. Ten bývá z hlediska tržeb nejzajímavější.

Novinky pro letošní sezonu Ve středisku se objeví tři nové webové kamery. Na stránkách areálu bude interaktivní mapa, z níž se lyžaři se dozvědí například to, které vleky jsou v provozu. „V podstatě veškeré novinky se týkají toho, že chceme perfektně informovat zákazníky,“ uvedl Čeřovský. Ti budou moci nově využít i aplikaci Skiline, jakýsi webový lyžařský deníček, který zaznamenává naježděné kilometry. Nejlepší lyžaře bude čekat odměna. Sportovní areál Ještěd je akciová společnost, kterou vlastní město Liberec. Nabízí přes devět kilometrů upravených tratí všech náročností. V minulosti jej měla v nájmu společnost Snowhill. Na Ještědu vybudovala tři lanové dráhy a čtyři vleky. Městská společnost poté převzala dluh kolem čtvrt miliardy korun, ty ale splatilo město prostřednictvím dluhopisů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video