Na měkko, na tvrdo a na Paroubka | E15.cz

Na měkko, na tvrdo a na Paroubka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jiří Paroubek rozdělil Plzeň na dva znepřátelené tábory. Střetly se na náměstí Republiky.

„Tady to je. Tady někde se to líhne. Ale já na to přijdu,“ chválí se poručík Pihrt ve hře Járy Cimrmana Lijavec těsně před cílem svého pátrání po autorovi úderných protihabsburských anekdot. Ve hře mu nalezení vtipálka znemožnil konec války.

Kdyby si ho ale najala Česká strana sociálně demokratická, aby zjistil, kdo házel vajíčka na Jiřího Paroubka, musel by dojít před dveře kavárny Inkognito na Husově třídě. Právě tady se domluvili David Brabec a Vít Jindra na tom, že vajíčkem vrhnou při prvním mítinku ČSSD 16. května. Stejně tak je to oblíbená kavárna všech pěti vajíčkářů, kteří se trefili na pódium minulé úterý. Do Inkognita zajde rád i Václav Kuna, jediný Pražák mezi vrhači.

Do Plzně tentokrát dorazil speciálně kvůli předvolební akci. „Mám volno po zkouškách. Přijel jsem Paroubkovi říct svůj názor,“ uvedl s tím, že druhý den se stejně projevil na mítinku na pražském Andělu. Všichni plzeňští vajíčkáři se shodnou, že i když nejsou příznivci sociální demokracie, vajíčka by na pódium nikdy neházeli. Jejich důvod se jmenuje Jiří Paroubek.

„Nemáme ho rádi po tom, co zakázal Czechtek. Je nabubřelý, arogantní a navíc se začal bratříčkovat s komunisty,“ shodují se všichni. David Brabec, ani Vít Jindra, průkopníci vrhačského sportu v Plzni, tentokrát na náměstí Republiky nemohli. „Dostal jsem úpal a ležel doma, ale jinak bych tam šel taky,“ uvedl Jindra.

Sbírka pro zatčené

V Inkognitu uspořádali na své štamgasty sbírku. Návštěvníci tu hází peníze do kasičky. A vypadá to, že pokuty nebude problém zaplatit. „Někteří hosté házeli do kasičky i stokoruny,“ říká Tereza Karbanová, majitelka kavárny, kde se schází většinou plzeňští studenti a intelektuálové. „Určitě se naši hosté ale nebaví jen o politice. Spíš sem chodí hloubaví a přemýšliví lidé,“ myslí si mladá majitelka. Podle dalšího zadrženého studenta trval výslech na policii neúměrně dlouho.

Na služebně v Perlové ulici strávil čtyři hodiny. „Policajti se chovali korektně, ale celou dobu nás strašili, že se jedná o politicky sledovanou událost a půjdeme k soudu,“ vzpomíná mladík, který si nepřál být jmenován. „Neudělal jsem to, aby se mé jméno objevilo v novinách. Chtěl jsem trefit Paroubka,“ vysvětlil pro Sedmičku. Na konci týdne už strážci zákona zmírnili a celou věc kvalifikovali jako přestupek proti veřejnému pořádku. Ten budou řešit úřady městských obvodů. Za incident jim hrozí tisícová pokuta.

Může za to Paroubek

Názor vajíčkářů o nenávisti k předsedovi ČSSD odpovídá i průběhu mítinku. Potom, co Jiří Paroubek skončil se svým projevem, na náměstí nastal klid. Projevu europoslance Libora Roučka si odpůrci sociálních demokratů nevšímali. Stejně tak je nezajímal stranický místopředeseda Bohuslav Sobotka. Při písni „Mám rád vůni tvý kůže“ v podání Pavla Vítka, který kampaň doprovází, si dokonce zatančili. Nenávisti v politice si všimli i politologové.

„Nejen Jiří Paroubek vzbuzuje negativní emoce. V jeho případě je tam zřejmě příměs, která tyto negativní emoce mění v přímou agresi. Vysvětlení tkví zjevně v psychologii, v emocionalitě, nikoli v politice,“ shrnuje politolog Ladislav Cabada. S házením vajec ale nesouhlasí. Nepatří to k dobré politické kultuře. „Protivník má mít právo říkat své názory a ne uhýbat před vajíčky. Lze pochopit ojedinělý čin emotivního jedince, ale v této podobě je to zcela nepřijatelné.“

Miluju ho!

Na mítinku ale bylo i dost takových, kteří k Jiřímu Paroubkovi vzhlíželi s obdivem. Na lavičce v první řadě seděla asi sedmdesátiletá paní Ludmila. „Miluju ho. Jedině on nás může zbavit poplatků ve zdravotnictví,“ shrnula. Na náměstí zrovna přicházel Jiří Horyna se dvěma kamarády, všichni převlečení za slepice. V ruce transparent Snášíme teď s jistotou. U laviček stál asi sedmdesátiletý pán, který se představil jako Zdeněk.

„Ty mladý milionářský smradi ničemu nerozumí. Jsou to bolševici najatí ódéeskou,“ argumentoval při pohledu na houstnoucí dav teenagerů s vtipnými transparenty. Potom, co začal Jiří Paroubek urážet své odpůrce slovy o trapných ubožácích, a oni začali pískat a točit řehtačkami, vztekle se vrhnul na devatenáctiletého Viktora Davídka, který měl v ruce plakát - Paroubkova bradavice, největší zlo v republice. Ten mu roztrhal. Poté, co policisté mladého muže odtáhli a legitimovali, pan Zdeněk si na jeho adresu ulevil: „Příště sem aspoň nepoleze, parchant jeden.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.