Na udici chytá titul miss rybářka | e15.cz

Na udici chytá titul miss rybářka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rybáři z celé republiky hledají nejsympatičtější rybářku. Kateřina Pražáková z Litvínova má šanci na vítězství.

Za dva roky, co jednatřicetiletá Kateřina Pražáková sportovně rybaří, pustila zpátky do rybníka desítky plotic, perlínů, línů, okounů a jiných malých ryb, které chytá na plavanou.
Nikdy neměla žádné přání. Teď má jedno veliké. Aby se svým šťastným číslem sedm vyhrála ve finále celorepublikové Miss sympatie For Fishing.
Prestižní soutěž pořádá festival For Fishing, Český rybářský svaz je jejím odborným garantem. Krásné rybářky nepózovaly v plavkách. Porotci je vybrali podle zaslaných fotografií. Z dvaatřiceti rybářek z celé republiky vytipovali dvanáct finalistek. Kateřina Pražáková je mezi nimi. „Lidé nám posílají hlasy po internetu,“ poznamenává litvínovská finalistka.
Vyhlášení vítězky a korunovace missky bude na konci února na rybářském bále v pražském veletržním areálu Letňany.

První den chytila téměř půlmetrového okouna

Do soutěže ji přihlásil přítel Jiří Jakeš. „Mě by to ani nenapadlo,“ říká skromně Kateřina Pražáková.
Internetový souboj krásek prý ale není takovým adrenalinem, jako když tahala z vody téměř půlmetrového okouna. „Jirka mě poprvé vzal na rybník. Dal mi prut. Učila jsem se na červíky chytat plotice. Najednou zabrala větší ryba. Čtyřiceticentimetrový okoun je můj osobní rekord. A hned první den u vody,“ vzpomíná sympatická prodavačka z elektra.
Tenhle premiérový zážitek zanechal v Kateřině Pražákové velký dojem. Rozhodla se velmi rychle: „Stanu se sportovní rybářkou.“ Letos se dokonce chystá na kapříky.
Její pětadvacetiletý přítel je současně jejím učitelem. Vystudoval rybářskou školu v Třeboni a chytání kaprů je jeho velkou láskou. Dokonce se zúčastnil světové soutěže Word Carp Clasic. Jeho trofejním kouskem je kapr, který vážil dvacet tři a půl kilogramu a pak také pětapadesátikilogramový sumec. „Rybařím od šesti let. Je to úžasná relaxace. Každý souboj je o adrenalinu,“ poznamenává Jiří Jakeš. S Kateřinou ale nikdy nenosí ryby domů. A to ani na Vánoce. „Kapra nejíme vůbec. Když vyloženě dostaneme chuť na rybu, koupíme si v obchodě pangacia,“ říká Kateřina Pražáková.
Chytají převážně v soukromých vodách. V Mostě hlavně na jezeru Vrbenský. „Ve svazových rybnících je všechno všech, a podle toho to také vypadá. Na pořádnou rybu tam nenarazíte, navíc je kolem vody nepořádek,“ konstatuje mladá rybářka.
Tu a tam jim na háčku uvízne ojedinělý úlovek. „Chytili jsme kapra, který byl z jedné strany dvoubarevný. Jako kdyby ho někdo přepůlil. Jednu polovinu těla měl tmavší a druhou světlejší. Anebo lysce, co měl šupiny rozeseté po celém těle. Tyhle genetické odchylky vždycky nafotíme do našeho soukromého archivu,“ vypravuje Jiří Jakeš. Kateřina úlovky zapisuje do deníku.

**Nad pruty zamhouří oči, nikam nepospíchají

Život u vody oba vnímají jako odpočinek. Nikam nepospíchají, nehoní rekordy, neplní mrazáky. Občas dokonce nad pruty zamhouří oči, zvukový hlásič je upozorní, když ryba zabere.
„V létě na týden sbalíme stan, spacáky a vyrazíme na rybářskou dovolenou,“ těší se na teplé dny finalistka.
Přiznává, že je zimomřivá, a proto trpělivě čeká až se rtuť teploměru vyšplhá na patnáct dvacet stupňů Celsia. Jiří Jakeš chytá celoročně. Letos už byl na rybách několikrát, jednou dokonce přes noc.
„Když se tak rozhlížím kolem sebe, nemám žádnou kamarádku rybářku. Rybáři jsou pořád dokola jen a jen chlapi,“ prohodí dívka.
Zviditelnění žen rybářek je vlastně hlavním mottem soutěže Miss sympatie For Fishing.
Nad otázkou, jestli vítězství v soutěži Kateřině Pražákové změní život, se finalistka na okamžik zamyslí.
„Určitě mi prvenství udělá velkou radost, ale že by mi nějak výrazně změnilo život, neočekávám. Možná mi otevře cesty do vyhlášených soukromých vod,“ dodává Kateřina Pražáková.
Hlasovat v soutěži Miss sympatie je možné na webových stránkách festivalu www.for-fishing.cz, a to do 20. února.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video