Nadšenci pro vědu vypustí v Číhošti balón se stratosférickou sondou | E15.cz

Nadšenci pro vědu vypustí v Číhošti balón se stratosférickou sondou

ČTK

Sondu, kterou balon naplněný heliem vynese až do stratosféry, vypustí v neděli nadšenci pro vědu v Číhošti na Havlíčkobrodsku. V sondě s názvem Normandy SR2 budou zabudovány dvě kamery, jejichž úkolem bude zachytit záběry planety z výšky nejméně 30 kilometrů. Akci pořádá občanské sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír.

„Naší snahou je ukázat, že i takové projekty, které se na první pohled zdají tak neuvěřitelně složité, že by měla dělat nějaká vesmírná agentura, zvládne obyčejný mladý člověk,“ přiblížil smysl akcí předseda sdružení Tomáš Černohous.

Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru podle jeho zástupců vůbec první amatérskou sondu české výroby, i tehdy startovala u obce Číhošť, kde před lety odborníci vyměřili geografický střed České republiky. Nynější sonda Normandy SR2 byla pojmenovaná podle počítačové hry Mass Effect odehrávající se ve vesmíru.

Podle Černohouse se taková sonda dnes dá vyrobit doma „na koleně“. Dokáže přitom získat fotografie a video z vesmírného prostoru v kvalitě, že by se o ně podle něj vědci před 30 lety poprali. „Kouzlo naší sondy je v tom, že jenom poskládáte elektroniku do krabičky, nafouknete balon heliem a letíte, bez jakýchkoli zásahů do zakoupené techniky,“ vysvětlil. Vypuštění sondy ale musí povolit úřad pro civilní letectví.

Meteorologický balon vynese sondu asi do čtyřikrát větší výšky, než létají letadla. „Je to výška, kde už je vidět zaoblení Země a kde vidíte konec modré atmosféry naší planety,“ popsal Černohous. Helium se s rostoucí výškou v balonu rozpíná. Balon se tak z necelých dvou metrů dostane 30 kilometrů nad Zemí na průměr asi deset metrů, pak praskne. Klesání sondy zpomalí padáček. Podle výpočtů, které vycházejí i z předpovědi počasí, sonda dopadne po třech hodinách zhruba 80 kilometrů od Číhoště směrem k Brnu. Dohledávat se bude pomocí GPS.

Nedělní start sondy je naplánován na 09:30. Zhatit by ho mohlo špatné počasí se silným větrem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!