Nejdříve požár, potom medaile

Organizátoři mistrovství Evropy ve stolním tenisu slibují, že příští šampionát bude v Česku dříve než za čtyřiadvacet let.

Více než týden patřila Ostrava stolnímu tenisu. V ČEZ Aréně se konal evropský šampionát, který přinesl radost i českým barvám. Družstvo mužů vybojovalo bronz. „Před mistrovstvím jsme chtěli medaili a to se podařilo. Nechybělo moc a mohla být ještě jedna, kdyby Renáta Štrbíková s Ivetou Vacenovskou proměnily alespoň jeden ze tří mečbolů, které proti Maďarkám měly,“ prohlásil ředitel šampionátu Nikolas Endal. Ten se společně se svým týmem staral o to, aby akce proběhla bez problémů. A musel řešit i poměrně kuriózní situaci. „Prakticky jediná věc, která mě vylekala, byla hned v úvodu turnaje, kdy mi volali, že v ČEZ Aréně hoří. Naštěstí to nebylo nic velkého, ale když jsem přijížděl k hale, nebylo to nic příjemného, když vidíte kouř a šest hasičských vozidel,“ usmál se Endal.

Životní zápas Dimy Prokopcova

Do ČEZ Arény chodilo každý den v průměru patnáct set fanoušků. A s tím byl Endal spokojen. „Odpovídá to našim předpokladům. Na stolní tenis se složitě kouká, když je na hřišti několik kurtů. Navíc jsem se dozvěděl, že letošní šampionát měl největší mediální pokrytí v celé historii mistrovství, a za to musím poděkovat České televizi,“ uvedl Endal. Mužská reprezentace vybojovala bronzové medaile a všichni se shodli, že velkou zásluhu na úspěchu měli fanoušci. Rozhodující úder zasadil Rusům Dimitrij Prokopcov, který před dvěma lety dostal české občanství. „V zápase proti Rusku jsme prohrávali už 0:2, ale lidé nás vyhecovali a já pak v rozhodujícím utkání odehrál životní utkání proti Skačkovi,“ řekl Prokopcov. Ukrajinský rodák v Ostravě za Novou huť hrával sedm let, a i proto mu ostravské prostředí hodně pomáhalo. „Přišli se podívat kamarádi a známí. Cítil jsem podporu ze všech stran a je dobře, že mistrovství bylo v Ostravě. Jen mě mrzí, že jsem nezvládl první utkání proti Bělorusům v zápase o finále. Tu prohru beru na sebe,“ sebekriticky přiznal Prokopcov. Poprvé v kariéře hrál na tak významné akci před domácím publikem i veterán Petr Korbel. Ten byl rovněž součástí bronzového družstva. „Konečně jsem se dočkal domácího turnaje. Pamatuju si ten před čtyřiadvaceti lety, který se hrál v Praze. Tehdy jsem všechno sledoval z tribuny,“ vzpomínal Korbel. Další z družstva byl Josef Šimončík, ten se dostal nejdále i ve dvouhře. „V Ostravě to byla paráda. Protože často chodím do haly na hokej, bude mi to tady vždycky připomínat tenhle skvělý šampionát,“ sdělil Šimončík.

Cena? Přes dvacet milionů

Celý šampionát měl rozpočet dvacet milionů korun a byl ještě před turnajem celý pokrytý. Během akce ale vznikly i jiné náklady, na které musejí organizátoři zareagovat. „Myslím, že na každé velké akci se vždy vyskytne něco nečekaného, ale jsem si jistý, že i přesto něco málo zůstane v kase českého svazu,“ odpověděl Endal.
Ředitel šampionátu věří, že český fanoušek na další šampionát nebude čekat dalších čtyřiadvacet let. „Další šampionáty jsou rozebrány do roku 2013 a právě na těchto mistrovstvích proběhnou kongresy a různá jednání o místech, kde se budou konat další. Vše souvisí s penězi a taky záleží na tom, jak se k tomu postaví svaz, ale troufnu si odhadnout, že další mistrovství bude u nás dříve než za čtyřiadvacet let,“ řekl na závěr šampionátu Endal.

Byli jste se podívat na stolní tenis?