Nejodvážnější byly děti | E15.cz

Nejodvážnější byly děti

Velkou anketu Sedmičky vyhrály studentky, které prosadily přechod. Staly se hrdiny roku 2009.

Klára Gregorová, Tereza Staňková. Jména dvou čtrnáctiletých studentek českobudějovického biskupského gymnázia. Jejich příběh oslovil čtenáře Sedmičky.
V anketě na www.sedmicka.cz pro něj hlasovalo nejvíce lidí. Stal se tak nejodvážnějším lidským činem roku 2009. Na druhém místě skončilo pět školáků ze Zlivi.
Redakce oslovila v listopadu s žádostí o kandidáty například magistrát, policii, hasiče, záchranáře. Dospělé a profesionály přitom alespoň podle názoru čtenářů předčily děti. Školáky Kateřinu Kůtkovou, Vojtěcha Fafla, Marii Božovskou, Nicole Mikešovou a Jana Šídla, kteří v loňském září zabránili srážce vlaku s jezdeckým koněm u Zlivi, předstihly gymnazistky o tři hlasy. Zasloužily se o to, že magistrát nechá postavit a zabezpečit přechod pro chodce na místě, kde vloni řidič smrtelně zranil jejich spolužačku.
„Přechod jsme si vybrali jako námět na projekt k práci z občanské výchovy. Ani nám nepřipadá, že jsme udělaly něco tak významného,“ říká Tereza Staňková.
Obě dívky místo tragédie na Plavské ulici dobře znají. Skoro denně silnici přecházejí na autobusovou zastávku. Jejich práce zahrnula písemnou výzvu odboru dopravy magistrátu se žádostí o bezpečný přechod. A magistrát obratem zareagoval.
Hned druhý den dívky dostaly odpověď. Na místě neštěstí se sešla komise. Závěr: podle náměstkyně primátora Ivany Popelové bude přechod do dubna postavený. S osvětlením, značkami, varovnými diodami na asfaltu, prostě všemi náležitostmi, které moderní přechody mají.

Ustoupit musí stromy

Stavba za zhruba šest set tisíc korun zahrnuje i kácení řady stromů u silnice. Odbor dopravy totiž původně přechod zamítl. Policisté ho nedoporučili kvůli špatnému výhledu na chodník. „Mrzí mě, že to odnesou všechny stromy. Stačil by přece pokácet jen jeden,“ přemýšlí Klára Gregorová.
Učitel občanské nauky na biskupském gymnáziu Martin Volný je z ankety nadšený. „Není pravda, že jsou dnešní děti pasivní k veřejným věcem. Práce měla zadání Co byste změnili ve svém okolí nebo jak byste někomu pomohli,“ říká Volný. Studenti měli projekt pokud možno dotáhnout do konce. Objevily se třeba náměty, jak pomoci dětem z azylových domů, využití jejich volného času.
Vděčná za to, že i děti dokážou prosadit opatření, která původně úřady odmítají, je matka na přechodu usmrcené studentky Tanja Janičová. Kritické místo totiž přechází ještě jedna její dcera.
„O přechod jsme tu usilovali od roku 2007. Psali jsme petice, ale marně. Když dcera zemřela, navštívili jsme s manželem vedení radnice,“ říká Janičová. Je přesvědčená, že o stavbu se zasloužili všichni, kterým není život ve městě lhostejný.
Rovněž ředitele základní školy ve Zlivi Jana Režného výsledek ankety potěšil. Jeho žáci v ní dlouho vedli, teprve poslední den zůstali kousek za gymnazistkami. Pětice školáků v září zpozorovala u trati uprchlého koně. Protože hrozilo, že se dostane na koleje, kde měl projíždět rychlík, zvíře odehnali a pak i chytili. Událost ohlásili na policejní linku 158. Za odměnu dostali ředitelskou pochvalu a pozvání na projížďku na koních.
Bez pozornosti nesmí zůstat ani ostatní odvážní z ankety, ačkoliv často jednali v souladu se svou profesí. Například policista operačního oddělení Petr Čep, který našel a zachránil sebevraha volajícího na jeho linku, úřednice sociálního odboru Hana Sohorovská, jež pomohla začít nový život napůl slepé bezdomovkyni. Odvahu našla strážnice Jitka Servusová, když odzbrojila zloděje ohánějícího se nožem. Zachráněný život si může přičíst na své konto Klára Nesnídalová z linky důvěry. Pomohla najít sebevraha, který se otrávil v lese.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!