Největší světový urychlovač částic v CERNu bude dva roky mimo provoz | e15.cz

Největší světový urychlovač částic v CERNu bude dva roky mimo provoz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velký hadronový urychlovač (LHC) Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se v březnu uloží na dva roky k "zimnímu spánku", aby poté mohl podávat maximální výkony. Sdělil to podle agentury AP mluvčí CERNu James Gillies.

Největší a nejvýkonnější částicový urychlovač na světě by mohl po odstávce umožňovat ještě úžasnější objevy, než bylo loňské pravděpodobné zachycení takzvané „božské částice“.

Gillies dnes AP řekl, že opětovné spuštění zařízení za deset miliard eur (přes 250 miliard korun) v roce 2015 otevře dveře k pozorování „mimořádných jevů“ a k vysvětlení dalších záhad.

Mluvčí upřesnil, že odstávka urychlovače pod švýcarsko-francouzskou hranicí má technikům umožnit seřídit LHC na jeho maximální konstrukční výkon tak, aby byl schopen simulovat děje po Velkém třesku před téměř 14 miliardami let.

Díky LHC vědci loni našli novou subatomární částici, možná takzvaný Higgsův boson, po němž vědci pátrali desítky let. Jde o jeden ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože vysvětluje, jak ostatní částice získaly hmotnost.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video