Největší terno? Rozvod basketbalisty | e15.cz

Největší terno? Rozvod basketbalisty

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Týmoví pokladníci jsou mnohdy důležitější než kapitáni. Zodpovídají za výběr pokut. Sedmička zaostřila na to, jak to chodí mezi žďárskými amatérskými sportovci.

Co mají společného basketbalista Jiří Bubák, hokejista Aleš Koželuh, florbalista Ondřej Dvořák a fotbalista Petr Heide?

Ve svých týmech fungují jako pokladníci, tedy výběrčí pokut. A to je prestižní, i když mnohými provinilci zatracovaná funkce. Beztrestně si totiž můžou „vyšlápnout“ i na největší hvězdy svých týmů. Právě ty bývají nejčastějšími přispěvateli do klubové kasy. Obvykle pod heslem „Každý úspěch budiž po zásluze zpeněžen“. Dáš hattrick? Zaplať!

Tak například produktivní kapitán florbalistů Ondřej Melichar o víkendu ve dvou zápasech Hipposu nastřílel devět gólů. „V sobotu dal šest gólů, ale počítat mu budu jen jeden hattrick, druhý mu započítám za nedělní tři góly, takže ho to bude stát celkem šedesát korun,“ vypočítává Ondřej Dvořák. Jako hokejista by to měl mnohem náročnější. Ti platí za třígólové představení desetinásobek. „To nevím, co by Meli na tyhle částky říkal,“ směje se Dvořák.

Interní sazebníky pokut mají vždy stejný základ, bez rozdílu sportu. Každý musí během sezony počítat s výdaji navíc. Hráči tradičně platí zápisné, za premiérové starty a góly, narozeniny, pozdní příchody, neomluvené absence či vyzvánějící mobily.

Pak jsou ale speciální, někdy až bizarní položky. „Máme taxu pět tisíc za rozvod. Tomáš Rosecký je z týmu zatím jediný ženatý, takže to ještě nikoho nepostihlo,“ prozrazuje Jiří Bubák, basketbalový „ministr financí“, který spoluhráčům účtuje i za nové přítelkyně a boty.

Speciálními soutěžemi se hecují hokejisté, třeba soutěží o největšího dřeváka. „To je soutěž v nájezdech. Kdo dá, vypadává, poslední je „dřevák“. Nejčastěji to bývá Jakub Vránek, už z toho má trauma,“ směje se obránce druholigových plamenů Aleš Koželuh. To fotbalisté zase hrají o drobná „břevínka“.

Basketbalisté dotáhli postihování přestupků téměř k dokonalosti. Kvůli pokutám dokonce mají sepsané smlouvy, kde je snad třicet zpoplatněných položek. „Kdo nepodepíše, nemůže na rozlučku se sezonou. Takže podepsáno mají všichni,“ usmívá se Bubák.

Právě utužování party a výběr peněz na posezonní akce je hlavní důvod, proč se pokuty vybírají. I když jsou i jiné účely. „Nedávno jsme si za vybrané peníze do kabiny kupovali rádio,“ poukazuje Dvořák.
„Vybíráme kvůli větší motivaci, hecování, bavíme se tím a je to účinné,“ vysvětluje strážce florbalové pokladny.

Pod jeho slova by se podepsali i jeho kolegové. „Dělá se to tak snad všude, i když jsem byl v jihlavském áčku nebo béčku,“ srovnává mazák Petr Heide, který okusil i fotbalovou Gambrinus ligu.

Vůbec nejde o drakonické tresty, jaké v jednom z dílů nováckého seriálu Okresní přebor rozdával Ivan Trojan alias drsný trenér Bohumír Zenkl. To by v amatérském sportu, který většina hráčů dělá jen kvůli chuti na pivo, ani nešlo. Nejnižší částky mají prvoligoví florbalisté, převážně studenti, ale třeba fotbalisté vyberou za půl sezony kolem patnácti tisíc.

Velkým zdrojem peněz jsou i články v novinách. „Stačí, když na fotce poznáme nohu nebo botu hráče,“ upozorňuje Bubák. „Ale každá třetí fotka v novinách je gratis,“ dodává.

Detektivní pátrání po vyčuhujících kouscích čepele praktikují také vyznavači děravého míčku. „Ovšem ideální bylo, když se objevila týmová fotka. To jsme měli čtrnáctkrát třicet,“ libuje si pokladník Hipposu Dvořák.

„My už jsme dřív za fotky v novinách vybírat přestali, byl tam pořád jen Plášek (Jiří Plachý), tak to nemělo smysl,“ vysvětluje Koželuh.

Úpravy sazebníku čekají od jara divizní fotbalisty. Za nominaci do rubriky „Výsluní“ na ně nejspíš čekají místo pokut odměny.

ZA CO TAKÉ PLATÍ

BASKETBALISTÉ BK ŽĎÁR (3. nejvyšší soutěž)

nové boty 50 Kč

neproměněná šestka 3 Kč

stý bod v zápase 100 Kč

nová přítelkyně 100 Kč

svatba 500 Kč

HOKEJISTÉ SKLH ŽĎÁR (3. nejvyšší soutěž)

neomluvený trénink 200 Kč

zazvonění mobilu 100 Kč

hattrick 300 Kč

osobní trest 10 minut 200 Kč

zápisné 500 Kč

FLORBALISTÉ ATX HIPPOS (2. nejvyšší soutěž)

prohraný zápas 20 Kč

neproměněný nájezd 20 Kč

hattrick 30 Kč

foto v novinách 30 Kč

zápisné 20 Kč

FOTBALISTÉ FC ŽĎAS (4. nejvyšší soutěž)

zahozená penalta 200 Kč

červená karta za řeči 300 Kč

hattrick 300 Kč

zazvonění mobilu 50 Kč

odběhnutí na WC z tréninku 30 Kč

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video