Nesmrtelná ABBA má ve Stockholmu národní muzeum

Z muzea skupiny ABBA

Z muzea skupiny ABBA Zdroj: CTK

Muzeum věnované legendární švédské popové skupině ABBA se dnes otevírá ve Stockholmu. Mezi exponáty bude mimo jiné množství kostýmů, které známá čtveřice v době své největší slávy v 70. letech nosila. Návštěvníci si budou moci i zazpívat a zatancovat po boku svých idolů vytvořených počítačem jako 3D hologramy. Jak nicméně uvedl jeden ze členů skupiny, Björn Ulvaeus, otevření muzea neznamená, že se ABBA dává znovu dohromady.

Zpěvačka Agnetha Fältskogová v dubnu naznačila, že by k něčemu takovému mohlo dojít, a na opětovné vystupování skupiny se dokonce začaly uzavírat sázky.

„Všichni víte, že jsme se nikdy nedali znovu dohromady. Rád bych využil této příležitosti k tomu, abych oznámil, že tomu tak nebude ani v budoucnosti,“ citovala ale agentura Reuters před otevřením muzea Ulvaeuse, který je nyní 68letým dědečkem.

ABBA se poprvé proslavila v roce 1974, když s písní Waterloo vyhrála soutěž Eurovize. I když se skupina začátkem roku 1983 rozpadla, její hity jako Dancing Queen či Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) jsou populární dodnes. Celkově ABBA prodala okolo 370 milionů hudebních nosičů. Pořadatelé výstavy proto doufají, že muzeum přiláká statisíce návštěvníků. Vstupné je 195 švédských korun (téměř 600 Kč).